Connect with us

Marknadsnyheter

Inspektioner visar brister i sjöfarten på Östersjön och Nordsjön

Published

on

Reseplanering, alkoholpolicy och förtöjning. Det är några av de utvecklingsområden som finns inom sjöfarten på Östersjön och Nordsjön, visar nya inspektionsrapporter från RSI.

Responsible Shipping Initiative, RSI, som främjar en ansvarsfull sjöfart på Östersjön och Nordsjön, genomförde under 2021 ett stort antal fartygsinspektioner. Totalt inspekterades 17 fartyg och flertalet utvecklingsområden har identifierats, som nu sammanfattas i en rapport.

– För oss är det angeläget att löpande granska de fartyg som vi använder i vår verksamhet. Med inspektionerna via RSI kan vi, tillsammans med våra leverantörer och partners, fortsätta höja nivån på arbetet med sjösäkerhet, arbetsmiljö, arbetsförhållanden och miljö ombord på båtarna, säger Rebecka Nyholm, strategisk inköpare, Södra.

Reseplanering, alkoholpolicy och förtöjning
Observationerna per fartyg har ökat jämfört med föregående år och är bland annat kopplade till reseplanering, alkoholpolicy och förtöjning. Inspektionerna under 2021 visar följande:  

  • Reseplaneringen har vid flera inspektioner inte varit utförd enligt internationella regelverk. Bland annat har resan inte planerats med hänsyn till fartygets begräsningar och godkända elektroniska sjökort har saknats i stor utsträckning.
  • Samtliga inspekterade rederier har haft en alkoholpolicy på plats, men i vissa fall har den brustit i tydlighet eller omfattning. Exempelvis har uppgifter om alkoholkontroller av besättningen saknats – trots att testutrustning funnits. Det finns även fall där testutrustning saknas.
  • Även förtöjningen har visat sig vara bristfällig på fartygen. Den vanligaste bristen var otillräckligt underhåll av utrustning på däck med onödigt slitage på förtöjningstrossar som följd.

Stor fördel att agera tillsammans
Resultatet från RSI:s inspektioner visar betydelsen av att fortsätta följa upp och arbeta med ansvarsfull sjöfart. En del observationer i år fanns även med i 2020 års sammanställning. Det här är områden som kommer att följas upp lite extra noga framöver.

– Det är en stor fördel att vi kan agera tillsammans och genomföra inspektioner utifrån en gemensam standard. Dels vet redarna vad vi anser är viktigt att de har på plats och jobbar med, dels kan vi inspektera ett större antal fartyg än vad varje enskild transportköpare hade kunnat göra på egen hand. Tillsammans har vi större möjligheter att göra skillnad. Under 2022 fortsätter arbetet med att utveckla processen för uppföljning och nu när pandemin har avtagit ökar våra möjligheter att göra fler inspektioner, säger Peter Löfgren, Senior Manager Strategic Logistics, BillerudKorsnäs

Responsible Shipping Initiative, RSI, är en icke vinstdrivande förening med syftet att främja en ansvarsfull sjöfart på Östersjön och Nordsjön. Föreningen bildades 2019 av Södra, EFO, Lantmännen och Stockholm Exergi. Sedan dess har även BillerudKorsnäs och SBAB anslutit sig.

Mer utförlig information om RSI:s inspektioner under 2021 och verksamhet finns att läsa på https://responsibleshippinginitiative.org/news/rsi-annual-report-for-2021/

Vid frågor, kontakta gärna: 
Sebastian Tamm, Logistics Manager på EFO
Tel: +46 8-24 90 58 

Responsible Shipping Initiative, RSI är en icke vinstdrivande förening med syftet att främja en ansvarsfull sjöfart på Östersjön och Nordsjön. Målet är att tillsammans med redare bidra till bättre anställningsvillkor, arbetsmiljö och säkerhet ombord på bulkfraktfartyg och att minska miljöpåverkan från båtarna. Föreningen bildades 2019 och består idag av BillerudKorsnäs, EFO, Lantmännen, SSAB, Stockholm Exergi och Södra.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys