Marknadsnyheter
ITAB ingår aktieöverlåtelseavtal avseende förvärvet av HMY efter avslutat informations- och samrådsförfarande
ITAB Shop Concept AB (publ) (”ITAB”) har idag ingått ett slutligt aktieöverlåtelseavtal avseende förvärvet av Financière HMY (”HMY”) för en kontant köpeskilling om 320 miljoner EUR (cirka 3 613 miljoner SEK) på kassa- och skuldfri basis. Aktieöverlåtelseavtalet har ingåtts efter slutförandet av ett informations- och samrådsförfarande med HMYs arbetstagarrepresentation, i enlighet med vad som offentliggjordes av ITAB den 25 september 2024.
Som offentliggjordes den 25 september 2024 hade ITAB tidigare utfärdat en bindande säljoption till aktieägarna i HMY genom vilken ITAB åtog sig att förvärva 100 procent av aktierna i HMY för en kontant köpeskilling om 320 miljoner EUR (cirka 3 613 miljoner SEK[1]) på kassa- och skuldfri basis, förutsatt att aktieägarna i HMY påkallade optionen. Efter slutförandet av informations- och samrådsförfarandet med HMYs arbetstagarrepresentation har säljoptionen nu utnyttjats och parterna har ingått ett slutligt aktieöverlåtelseavtal.
Förvärvet förväntas slutföras i början av det första kvartalet 2025, villkorat av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter samt andra sedvanliga fullföljandevillkor. Köpeskillingen kommer att erläggas i samband med att transaktionen slutförs.
Jönköping den 5 december 2024
ITAB Shop Concept AB (publ)
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande kl. 14:30 CET den 5 december 2024.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Andréas Elgaard, VD & koncernchef, ITAB-koncernen
Telefon: +46-73 232 16 35
Ulrika Bergmo Sköld, CFO, ITAB-koncernen
Telefon: +46-73 230 05 98
ITAB Shop Concept AB (publ), Box 9054, 550 09 Jönköping, Sverige
itab.com, itabgroup.com
________________________________________
[1] Valutakurs EUR/SEK om 11,290 per den 24 september 2024.
På ITAB hjälper vi kunder att förverkliga sin konsumentupplevelse med kunskap, lösningar och ett ekosystem av partners. Tillsammans med kunderna skapar vi effektiva lösningar som bidrar till smidiga och inspirerande upplevelser. Erbjudandet inkluderar designrådgivning, kundanpassad butiksinredning, kassadiskar, kundflödeslösningar, professionella belysningssystem och digitalt interaktiva lösningar för den fysiska butiken. ITAB omsätter cirka 6,4 miljarder SEK per år och har cirka 2 500 anställda. ITABs aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke