Marknadsnyheter
Jamtli utrustas och utbildas för hjärtstopp


Varje år sker ungefär 6 000 hjärtstopp utanför sjukvården och ungefär än en tiondel överlever. Men chanserna ökar med kunskap, snabbt agerande och hjärtstartare. Nu har personalen på Jamtli utbildads i hjärt- lungräddning och med hjälp av Länsförsäkringar Jämtland satt upp fem nya hjärtstartare.
Jamtli tar varje år emot ungefär 200 000 besökare per år, både unga och gamla.
– Tack och lov har vi hittills inte haft några fall av hjärtstopp men vi är en plats där många människor rör sig så det är naturligtvis bra att vi höjer vår kunskap och har fler hjärtstartare på plats även utomhus, säger Christina Wistman biträdande museichef på Jamtli.
Den som drabbas av ett hjärtstopp blir omedelbart medvetslös och slutar andas. Hjärnan är det organ som är mest känsligt för syrebrist därför är tiden viktig. Chansen att överleva minskar med 10 procent för varje minut som går om ingen agerar. Enligt de riktlinjer som finns bör hjärtlungräddning påbörjas inom en minut och att en hjärtstartare sätts in inom fem minuter.
– Ett viktigt budskap under utbildningen är att man inte kan göra fel. Det är viktigt att göra något och glömmer man under stressen så räcker det med bröstkompressioner, inblåsningar och att larma, säger Christina Wistman.
Bröstkompressioner och inblåsningar är det centrala i hjärt- lungräddning. Med stadiga tryck på bröstkorgen i jämn takt masserar man hjärtat. Efter 30 kompressioner så blåser man in två gånger. På så sätt hjälper man kroppen att syresättas i väntan på ambulans och sjukvård. Att använda hjärtstartare ökar chansen till överlevnad ytterligare.
Jamtlis nya hjärtstartarna eller defibrillatorerna som de egentligen heter är anpassade för att vara utomhus året om. När de tas fram och ska användas ger de ljudliga instruktioner. Den berättar för användaren vad man ska göra innan man ger den som är drabbad av ett hjärtstopp en strömstöt. En stöt som förhoppningsvis kan få hjärtat att börja slå igen.
– Jag hoppas vi aldrig behöver använda dem men det känns bra att de finns, säger Christina Wistman.
Fakta hjärtstopp*
Tiden är viktig och det är alltid bättre att göra något än ingenting. Larma, gärna via 112:s officiella app som ser din exakta position. Det kan vara svårt att veta var man är under stress speciellt om du till exempel är ute på fjället. Efter att du larmat är bröstkompressioner och inblåsningar det viktigaste du kan göra. 30 bröstkompressioner och två inblåsningar.
Jamtlis fem nya hjärtstartare har köpts in av Länsförsäkringar Jämtland till en kostnad av ungefär 100 000. Utbildningen av Jamtlis personal har genomförts av Ewy Sillström på Jämtpuls.
*Källa Ewy Sillström på Jämtpuls och Hjärt-lungfonden.
Har du frågor och Jamtli och dess verksamhet?
Christina Wistman, biträdande museichef på Jamtli
christina.wistman@jamtli.com
070 -249 19 93
Har du frågor om hjärt- lungräddning?
Ewy Sillström, Jämtpuls
ewy@jamtpuls.se
072 – 710 01 13
Fakta Länsförsäkringar Jämtlands engagemang i länet
Länsförsäkringar Jämtland är ett lokalt företag som ägs av kunderna. Det är del i vårt uppdrag att bidra till länets utveckling och vårt engagemang i länet utgår från till stor del från FN:s globala mål för en hållbar utveckling. Mål nummer 3 handlar god hälsa och välbefinnande.
Krister Holm
Pressansvarig
krister.holm@lfz.se
070 – 227 59 94
Länsförsäkringar Jämtland är ett lokalt bank- och försäkringsbolag. Vi är också kundägda. Det innebär att våra förpliktelser i första hand är mot alla fantastiska människor som bor i Jämtland och Härjedalen men också skogen, fjällen och staden. Vår livsmiljö. Med de andra länsbolagen äger vi Länsförsäkringar AB och delar kända varumärken som Agria, Wasa Kredit och Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Tillsammans hjälper vi våra kunder med allt inom bank, försäkring och pension.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke