Marknadsnyheter
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I HIGH COAST DISTILLERY AB (PUBL)
Aktieägarna i High Coast Distillery AB (publ), 556729-2593 (”Bolaget”), kallas härmed till årsstämma den 19 april 2023, kl. 11.00, på High Coast Distillery, Sörviken, Bjärtrå (”Stämman”).
Anmälan och rätt att delta vid Stämman
Aktieägare som önskar delta vid Stämman ska vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 11 april 2023 och måste anmäla sig senast den 14 april till Bolagets adress: High Coast Distillery AB (publ), Sörviken 140, 872 96 Bjärtrå, eller via e-post till info@highcoastwhisky.se. Vid anmälan ska namn, personnummer, alternativt organisationsnummer uppges samt gärna adress, telefonnummer och eventuella biträden (maximalt två).
Ombud och fullmaktsformulär
Aktieägare som avser att närvara genom ombud ska tillse att ombudet till Stämman har med sig en undertecknad och daterad fullmakt utfärdad av aktieägaren. Den som företräder en juridisk person ska förete registreringsbevis (eller motsvarande behörighetshandling) utvisande att de personer som har undertecknat fullmakten är behöriga firmatecknare för aktieägaren. Sådana behörighetshandlingar bör emellertid även biläggas anmälan om deltagande. Fullmakten får inte vara utfärdad tidigare än fem år innan Stämman. Fullmaktsformulär finns tillgängligt på Bolagets webbplats www.highcoastwhisky.se samt sänds utan kostnad till aktieägare som begär det och uppger sin postadress eller e-post. För att beställa fullmaktsformulär gäller samma adress och e-post som ovan.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, för att äga rätt att delta vid Stämman, tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn. Aktieägare som önskar sådan omregistrering måste underrätta sin förvaltare i god tid före den 11 april 2023 (rösträttsregistrering), då sådan omregistrering ska vara verkställd. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant förvaltare senast den 13 april 2023 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Förslag till dagordning
- Öppnande av Stämman och val av ordförande vid Stämman.
- Upprättande och godkännande av röstlängd.
- Godkännande av förslaget till dagordning.
- Val av en eller två justeringspersoner.
- Prövning av om Stämman blivit behörigen sammankallad.
- Föredragning av framlagd årsredovisning och revisionsberättelse.
- Beslut om: (a) fastställande av resultat- och balansräkning, (b) disposition beträffande vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen och (c) ansvarsfrihet åt styrelseledamöter och verkställande direktör.
- Bestämmande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter samt antalet revisorer och revisorssuppleanter.
- Fastställande av arvoden åt styrelse och revisor.
- Val av styrelse och, i förekommande fall styrelsesuppleant, revisor och revisorssuppleant.
- Beslut angående utseende av valberedning fram till årsstämman 2024.
- Beslut om att bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av aktier, konvertibler och teckningsoptioner.
- Stämmans avslutande.
Förslag till beslut
Punkt 1 – Förslag till beslut om ordförande vid Stämman
Valberedningen har föreslagit att Anders Källström ska väljas till Stämmans ordförande.
Punkt 8 – Förslag till beslut om antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter samt antalet revisorer och revisorssuppleanter
Valberedningen har föreslagit att styrelsen ska bestå av sex (6) ledamöter och inga suppleanter, samt att antalet revisionsbolag ska vara ett.
Punkt 9 – Förslag till beslut om arvoden till styrelse och revisor
För år 2023 gäller prisbasbelopp 52 500 kronor
Styrelseordförande 4,0 prisbasbelopp 210 000 kronor
Styrelseledamot 2,0 prisbasbelopp 105 000 kronor
Utskottsordförande 1,0 prisbasbelopp 52 500 kronor
Utskottsledamot 0,5 prisbasbelopp 26 250 kronor
Revisionsarvode föreslås utgå enligt godkänd räkning.
Punkt 10 – Förslag till val av styrelse och revisor
Valberedningen föreslår till styrelseledamöter för tiden till slutet av nästa årsstämma:
Nyval av:
Katarina Levin
Peter Eveby
Omval av:
Per-Olof Wedin
Thomas Kuuttanen
Thomas Larsson
Gabriella Axelsson nyval som ordförande.
Till revisor föreslås omval av revisionsbolaget Ernst & Young AB med auktoriserade revisorn Rikard Grundin som huvudansvarig revisor.
Punkt 11 – Förslag till beslut om valberedning fram till årsstämman 2024
Valberedningen föreslår att densamma utses på motsvarande sätt som inför denna Bolagsstämma.
Bolagsstämman 2023 för High Coast Distellery ger i uppdrag till Ordförande för Bolagets styrelse att före den 2023-09-15 kontakta de tre röststarkaste registrerade aktieägarna i High Coast Distillery enligt den av Euroclear Sverige hållna listan över aktieägare, per den 2023-09-01. Dessa tre utser var sin kandidat som inte är en del i befintlig styrelse att utgöra Valberedningen inför Stämman 2024.
Valberedningsarbetet startas genom att Ordföranden för Bolagets styrelse sammankallar de utsedda kandidaterna och delger dem information om styrelsearbetet och vilka uppföljningar av styrelsearbetet som skett under verksamhetsåret. Samtidigt upprättas en tidsplan kring hur valberedningens arbete skall gå till och när valberedningens förslag förväntas vara klart. Ordföranden för Valberedningen skall utgöras av den enligt Euroclear röststarkaste aktieägarens kandidat om inte valberedningens medlemmar kommer fram till annat val. Valberedningen skall lämna förslag till Årsstämman om:
- Ordförande för Bolagsstämman 2024
- Antal ledamöter i styrelsen
- Ledamöter i styrelsen
- Ersättningsnivåer till Ledamöter och Ordförande
- Hur valberedningen utses inför nästa Årsbolagsstämma
- Revisor och ersättningsformer.
Punkt 12 – Förslag till beslut att bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av aktier, konvertibler och teckningsoptioner
Styrelsen har föreslagit att Stämman beslutar att godkänna följande emissionsbemyndigande.
Styrelsen bemyndigas att, inom ramen för bolagsordningens vid var tid gällande gränser för aktier och aktiekapital, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästa årsstämma besluta om nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med eller utan företrädesrätt för aktieägarna. Sådant emissions beslut ska kunna fattas med bestämmelse om apport, kvittning eller kontant betalning.
Syftet med bemyndigandet och skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är att emissioner ska kunna ske på ett tidseffektivt sätt för att finansiera företagsförvärv eller investeringar i nya eller befintliga verksamheter samt för att tillgodose bolagets kapitalbehov.
Styrelsen, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de mindre justeringar i detta beslut som kan visa sig erforderliga för registrering hos Bolagsverket eller på grund av andra formella krav.
Särskilda majoritetskrav
För giltigt beslut enligt punkt 12 krävs bifall av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de avgivna rösterna som de vid Stämman företrädda aktierna.
Upplysningar vid Stämman
Styrelsen och VD ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets ekonomiska situation.
Tillhandahållande av handlingar
Redovisningshandlingar och revisionsberättelse finns tillgängliga i Bolagets lokaler samt på Bolagets hemsida för aktieägarna senast tre veckor före Stämman. Fullmaktsformulär finns tillgängligt på bolagets hemsida senast tre veckor före stämman. Övriga handlingar enligt aktiebolagslagen finns på motsvarande sätt tillgängliga senast två veckor före Stämman. Handlingarna skickas också utan kostnad till de aktieägare som begär det och som uppger sin postadress. Handlingarna kommer även att finnas tillgängliga vid Stämman.
Antal aktier och röster
Vid tidpunkten för kallelsens utfärdande uppgår det totala antalet aktier i Bolaget till 5 560 009, varav 1 929 970 aktier är av serie A och 3 630 039 aktier är av serie B. Varje aktie av serie A berättigar till tio (10) röster och varje aktie av serie B berättigar till en (1) röst. Det totala antalet röster i Bolaget uppgår till 21 276 486. Bolaget äger inga egna aktier.
Behandling av personuppgifter
För information om hur personuppgifter behandlas i samband med Stämman hänvisas till Euroclear Sweden AB:s hemsida (https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf).
Linus Håkanssontf. VDlinus.hakansson@highcoastwhisky.se
Whiskyn från High Coast Distillery under varumärket High Coast Whisky har funnits på Systembolaget sedan 2014. Serien Origins med Berg, Älv, Timmer och Hav är redan storsäljare bland premiumvarumärkena. Vid produktions- och besöksanläggningen i ångermanländska Bjärtrå produceras whisky sju dagar i veckan och i lagerhusen mognar fler än 15 000 fat. High Coast Whisky säljs i dag i ett tiotal länder. Bolagets aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market. Omsättningen är ca 60 MSEK exklusive alkoholskatt och verksamheten sysselsätter cirka 25 personer.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
