Connect with us

Marknadsnyheter

Klövern förvärvar utvecklingsprojekt om cirka 500 bostäder i Solna

Published

on

Klövern har skrivit avtal om att utveckla och förvärva byggrätter med potential om cirka 500 bostäder i Solna av Ursus Real Estate Management. Projektet innefattar bostadsrätter och hyresrätter i ett attraktivt stads- och sjönära läge.

”Förvärvet av projektet i Solna kommer helt rätt i tiden och ger oss byggrätter i ett attraktivt stads- och vattennära område som väldigt väl kompletterar Klöverns befintliga portfölj och tillväxtambitioner”, säger Rickard Langerfors VD för Klövern.

Projektet är beläget i stadsdelen Huvudsta och har en potential om cirka 500 bostäder om fem kvarter nära vattnet och endast cirka 10 till 15 minuter från city. Detaljplaneprocessen är i tidigt skede och planen förväntas vinna laga kraft 2027.

Utvecklingsområdet är en viktig del i att knyta samman Solna med innerstan, beläget nordväst om Västra Kungsholmen och sydväst om Hagastaden, två nyligen utvecklade snabbväxande områden. En ny tunnelbaneuppgång i anslutning till fastigheten innebär att kopplingen till innerstan är mycket god för stadsdelen och framför allt för projektet.

För mer information, vänligen kontakta:

Mathias Wallestam, vice VD Klövern 073 748 07 77

Klövern är ett kommersiellt bostadsbolag som utvecklar hållbara bostäder för försäljning och egen förvaltning. Portföljen består av byggrätter för 18 000 hyresrätter främst i Stockholmsområdet, 29 projektfastigheter och 2 bostadsförvaltningsfastigheter. Klövern AB, organisationsnummer 556733–4379 med säte i Stockholm.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys