Connect with us

Marknadsnyheter

Kollision mellan tonsättare och låtskrivare skapar ny musik

Published

on

Vad händer när två musikskapare från olika genrer och musikaliska bakgrunder möts och skapar musik tillsammans? Det är det som projektet ”När stjärnor kolliderar” ska svara på, när sex par med tonsättare och låtskrivare sammanförs för att komponera var sitt verk.

”När stjärnor kolliderar” är ett samarbete mellan FST, Skap och Stim Forward Fund, för att främja samarbete mellan skapare av olika musikaliska uttryck och genrer, och låta dem inspireras av varandra. De sex musikskaparparen består av en medlem från vardera FST och SKAP, och har fyra månader på sig att tillsammans komponera ett verk.

Peter Kvint är låtskrivare, producent och textförfattare baserad i Stockholm som bland annat samarbetat med The Ark och Darin och Peter Jöback: 
– Det är alltid väldigt spännande när olika musikaliska drömmar möts. En dröm är att göra något som man aldrig gjort förut. Att få utforska ett fält där man aldrig varit.

Han samarbetar med tonsättaren Jesper Nielsen:
– Det känns så spännande att vi kommer från helt olika inriktningar musikaliskt men ändå kan hitta gemensamma beröringspunkter i musiken. Vi är båda gitarrister och gillar effektpedaler till exempel. Deta kommer ge nya erfarenheter och nya sätt att tänka på, som man kan ta med sig in i framtida projekt. 

Verken kan antingen vara instrumentala eller innehålla sång, och vara maximalt 10 minuter långa. I mitten av november framförs verken vid en konsert i Stockholm, av deltagarna och en ensemble.

Sara Ainak från Gargnäs i Västerbotten kommer från den traditionella jojken och har hållit på med musik sedan 2013:
– Det ska bli jättespännande, jag känner mig väldigt entusiastisk. Det känns spännande att kombinera två olika världar och förhoppningsvis kunna göra dem till en. Jag gillar att tänja på gränserna, och hoppas kunna hitta en ny sida av mig själv. 

Sara samarbetar med Matthew Peterson, bosatt i södra Dalarna. Han är tonsättare för bland annat kör, opera och orkester:
– Mina kompositioner har en viss ilska i sig och när jag hörde Saras musik tänkte jag direkt att jag ville veta hur en arg Sara kan låta.

Deltagarna är:

Matthew Peterson (FST) och Sara Ajnnak (SKAP) 

Rosali Grankull (FST) och Stefan Brisland Ferner (SKAP)

Jesper Nielsen (FST) och Peter Kvint (SKAP)

Rosanna Gunnarsson (FST) och Mio Jäger (SKAP)

Leif Jordansson (FST) och Canan Rosén (SKAP)

Girilal Baars (FST) och Maher Cissoko (SKAP)

Kontakt:
Eric Aronson, pressansvarig Stim
Hornsgatan 103, 104 62 Stockholm  
08-783 95 65 
eric.aronson@stim.se

Om Stim:
Stim, Svenska tonsättares internationella musikbyrå, grundades för 100 år sedan. Uppdraget är detsamma, nu som då‚ att utifrån upphovsrätten se till att de som skapat musiken får betalt – oavsett var musiken spelas. Stim är en medlemsorganisation utan vinstintresse med 100 000 anslutna musikskapare och förlag, och ett av världens främsta sällskap inom music tech. Tack vare de enorma datamängder Stim hanterar sitter vi på unik expertis om musikbranschen. Stim skapar hållbarhet i det svenska musiklivet. Då, nu och i framtiden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys