Marknadsnyheter
Kvartalsrapport Q4 2023


Starkt resultat i en utmanande marknad
Fjärde kvartalet
- Omsättningen ökade med 12% till 36 970 MSEK (32 915), varav 0% (9) i positiv organisk tillväxt och 11% (5) förvärvad tillväxt netto. Valutaeffekter påverkade omsättningen med 1% (14).
- Stark organisk försäljningstillväxt uppvisades av Americas och god tillväxt för Entrance Systems, medan organisk försäljning minskade för Asia Pacific, EMEIA och Global Technologies.
- Sex förvärv tecknades med en total årsomsättning på cirka 900 MSEK.
- Rörelseresultatet1 (EBIT) ökade med 11% och uppgick till 5 722 MSEK (5 152), med en rörelsemarginal på 15,5% (15,7).
- Rörelsemarginalen1 (EBIT) exklusive förvärvet av HHI och avyttringen av Emtek/U.S. Smart Residential uppgick till 16,8%.
- Nettoresultatet1 uppgick till 3 969 MSEK (3 729).
- Vinst per aktie1 uppgick till 3,56 SEK (3,36).
- Operativt kassaflöde uppgick till rekordhöga 7 315 MSEK (6 588).
- Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 om 5,40 kronor (4,80) per aktie, jämnt fördelat vid två olika betalningstillfällen.
Omsättning och resultat
Fjärde kvartalet | Januari-December | |||||||
2022 | 2023 | Δ | 2022 | 2023 | Δ | |||
Omsättning, MSEK | 32,915 | 36,970 | 12% | 120,793 | 140,716 | 16% | ||
Varav: | ||||||||
Organisk tillväxt | 2,656 | 133 | 0% | 13,007 | 3,393 | 3% | ||
Förvärv och avyttringar | 1,336 | 3,572 | 11% | 2,126 | 10,651 | 8% | ||
Valutaeffekt | 3,300 | 349 | 1% | 10,653 | 5,879 | 5% | ||
Rörelseresultat1 (EBIT), MSEK | 5,152 | 5,722 | 11% | 18,532 | 22,185 | 20% | ||
EBITA-marginal1, % | 16.2% | 16.2% | 15.9% | 16.5% | ||||
Rörelsemarginal1 (EBIT), % | 15.7% | 15.5% | 15.3% | 15.8% | ||||
Resultat före skatt1, MSEK | 4,766 | 4,879 | 2% | 17,521 | 19,654 | 12% | ||
Nettoresultat1, MSEK | 3,729 | 3,969 | 6% | 13,296 | 15,049 | 13% | ||
Operativt kassaflöde, MSEK | 6,588 | 7,315 | 11% | 15,808 | 25,232 | 60% | ||
Vinst per aktie1, SEK | 3.36 | 3.56 | 6% | 11.97 | 13.54 | 13% |
1 Justerat för jämförelsestörande poster. Se avsnittet ”Jämförelsestörande poster” i rapporten för mer information om de finansiella effekterna.
Kommentar från VD och koncernchef
Starkt resultat i en utmanande marknad
Jag är stolt över att rapportera att 2023 återigen var ett framgångsrikt år för ASSA ABLOY. Vi hade ett rekordstarkt finansiellt resultat under ett år där den ekonomiska tillväxten successivt mattades av. Vår organiska försäljning ökade med 3%, kompletterat med nettotillväxt från förvärv om 8% och rörelsemarginalen förbättrades till 15,8%.
Under fjärde kvartalet, och trots lägre volymer, levererade vi en rörelsemarginal, exklusive HHI-transaktionen, på 16,8%, inom vårt finansiella målintervall. Detta understryker att vår affärsmodell är flexibel och motståndskraftig och att vi haft god kostnadskontroll med över 0,5 miljarder SEK i kostnadsbesparingar under kvartalet.
Försäljningen ökade med 12% med en positiv organisk tillväxt på 0,4%, förvärvad tillväxt netto på 11% och valutaeffekter om 1%. Americas och Entrance Systems levererade en god organisk försäljningstillväxt på 5% respektive 3%. Tillväxten i Americas drevs främst av en fortsatt god efterfrågan inom den amerikanska kommersiella verksamheten och Entrance Systems hade en stark tillväxt inom alla segment utom Residential. Asia Pacific, EMEIA och Global Technologies rapporterade negativ organisk tillväxt. Lägre intern försäljning och svag exportaffär fortsatte att påverka Asia Pacific. EMEIAs negativa försäljningsutveckling drevs av en svag nordisk marknad även i detta kvartal, medan Global Technologies hade mycket höga jämförelsesiffror från föregående år, främst inom PACS som minskade sin backlog.
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster ökade med 11% till 5 722 MSEK och rörelsemarginalen var 16,8%, exklusive HHI-transaktionen. Den operativa hävstången var återigen mycket stark, driven av lägre direkta materialkostnader, kostnadsbesparingar samt prisrealisering. Det operativa kassaflödet ökade också starkt under kvartalet med 11% till rekordhöga 7 315 MSEK med en kassakonvertering på 150%.
Prioriteringar under 2024
Under 2024 kommer vi att fortsätta att genomföra vår strategi för att accelerera vår långsiktiga lönsamma tillväxt. En betydelsefull aktivitet är att leda övergången till elektromekaniska och digitala produkter och lösningar. Även om penetrationsgraden för det mesta är låg, ser vi en stadigt växande efterfrågan på dessa lösningar. Under året har elektromekaniska produkter och lösningar varit vår snabbast växande produktgrupp med en organisk tillväxt på över 10%. En annan viktig prioritering för 2024 är integration och realisering av synergier för HHI.
Vi slutförde sex förvärv under det fjärde kvartalet. Det innebär att 24 förvärv genomfördes under 2023 som adderade en försäljning på cirka 10 miljarder SEK under året. Integrationen av HHI går enligt plan. Förvärv fortsätter att vara ett av
de viktigaste tillväxtområdena och pipelinen är fortsatt solid.
Den makroekonomiska utvecklingen är fortsatt osäker. Vi är därför fortsatt dedikerade till att dämpa effekter från potentiellt negativa förändringar i efterfrågan, genom lokal flexibilitet och fokus på kostnadskontroll. För att ytterligare optimera vår verksamhetsstruktur har vi påbörjat arbetet med vårt nästa strukturprogram med sikte på lansering mot slutet av 2024.
Till sist vill jag tacka för ert fortsatta förtroende och ser fram emot ännu ett spännande år med stora möjligheter för ASSA ABLOY.
Stockholm, 7 februari 2024
Nico Delvaux
VD och koncernchef
Mer information lämnas av:
Nico Delvaux,
VD och koncernchef, telefon: 08-506 485 82
Erik Pieder,
Executive Vice President samt ekonomi- och finansdirektör, telefon: 08-506 485 72
Björn Tibell,
IR-chef, telefon: 070-275 67 68, E-mail: bjorn.tibell@assaabloy.com
ASSA ABLOY håller en telefon och webkonferens den 7 februari 2024 kl. 09.30 som sänds via Internet assaabloy.com/investors.
Det finns möjlighet att ställa frågor per telefon: 08–505 100 31, +44 207 107 0613 eller +1 631 570 5613
Denna information är sådan information som ASSA ABLOY AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 7 februari 2024 kl. 8.00 CET.
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke