Marknadsnyheter
Länsförsäkringar Bank: Bokslutskommuniké 2024
”Länsförsäkringars bankverksamhet har under det gångna året varit fortsatt framgångsrik och uppvisar en stabil utveckling i en minst sagt osäker omvärldsmiljö. Vår tillväxtresa över tid gör att våra totala affärsvolymer nu överstiger hela 1 000 Mdkr, en milstolpe vi är stolta över att ha uppnått. I Sverige har inflationen under året sjunkit vilket har bidragit till att Riksbanken har levererat ett antal räntesänkningar. Förhoppningsvis kan fallande räntor få en positiv effekt på konjunkturen och den ekonomiska aktiviteten framöver.
Bolånemarknaden har präglats aven relativt låg aktivitet med begränsad marknadstillväxt och fortsatt hård konkurrens. Mot denna bakgrund är det glädjande att konstatera att vi varit framgångsrika och tagit näst störst andel av marknadstillväxten och därmed fortsätter ta marknadsandelar.
Utvecklingen inom sparande har även den varit mycket stark, präglad av en god volymtillväxt med betydande inflöden i våra fonder tillsammans med en framgångsrik förvaltning. Det är mycket glädjande att vi under året kan uppvisa det näst största nettoinflödet av samtliga fondbolag i den svenska marknaden. Inlåningen har varit stabil med en tillväxt under det andra halvåret.
Vår starka volymtillväxt kan mycket tillskrivas länsförsäkringars starka lokala förankring och vårt kundfokus. I september publicerade Svenskt Kvalitetsindex sin årliga kundnöjdhetsundersökning avseende banker och vi kan med glädje konstatera att vi bland privatkunderna har den högsta kundnöjdheten av de namngivna aktörerna. Även inom sparande är kundnöjdheten stark och vi är nu på tredje plats inom sparandeområdet Vi är övertygade om att den höga kundnöjdheten är en av orsakerna till att vi framgångsrikt kunnat fortsätta växa bankverksamheten.
Den goda tillväxten inom våra affärer avspeglar sig också i ett fortsatt stabilt resultat. Provisionsnettot utvecklades starkt under året och fortsätter att diversifiera våra intäkter och kompenserar till stor del för ett lägre räntenetto.
Vår kreditkvalitet är fortsatt mycket god och vår finansiella ställning i övrigt stark. Vi håller en hög utvecklingstakt och arbetar ständigt med att säkerställa ett relevant och attraktivt erbjudande för kunderna. Vi har under kvartalet fortsatt det viktiga arbetet med att stärka kundskyddet och motverka bedrägerier, vilket tyvärr utgör ett allt större samhällsproblem. Jag känner en stor stolthet över det arbete som medarbetarna gör såväl i banken som lokalt. Sammantaget står vi starka och kan lägga allt fokus på att skapa trygghet och möjligheter för våra kunder.”, säger Sven Eggefalk, verkställande direktör, Länsförsäkringar Bank
Perioden i korthet, koncernen:
- Rörelseresultatet ökade 6 procent till 2 290 (2 168) Mkr och räntabiliteten på eget kapital uppgick till 8,1 (8,1) procent.
- Räntenettot minskade 6 procent till 6 632 (7 023) Mkr.
- Provisionsnettot, exklusive ersättningar till länsförsäkringsbolagen, ökade 23 procent till
1 723 (1 405) Mkr. - Rörelseintäkterna ökade 2 procent till 5 653 (5 542) Mkr.
- Rörelsekostnaderna minskade 3 procent till 2 784 (2 869) Mkr, inklusive en momsåtervinning i Wasa Kredit i andra kvartalet om 176 Mkr. Exklusive engångsposter ökade kostnaderna med 9 procent.
- Kreditförlusterna netto, uppgick till 181 (114) Mkr, vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 0,04 (0,03) procent, av vilket merparten härrör från Wasa Kredit.
- Rörelseresultatet påverkades av påförda avgifter om 398 Mkr under perioden (391), varav riskskatten utgjorde 258 (254) Mkr.
- Affärsvolymerna ökade 15 procent till 1 034 (901) Mdkr.
- Utlåningen ökade 5 procent till 403 (382) Mdkr*.
- Inlåningen ökade 3 procent till 155 (151) Mdkr.
- Fondvolymen ökade med 29 procent till 475 (368) Mdkr.
- Per årsskiftet lämnades ett koncernbidrag på 455 Mkr brutto och 361 Mkr netto efter skatt. Styrelsen föreslår en utdelning för 2024 uppgående till 288 Mkr.
- Kärnprimärkapitalrelation för Konsoliderad situation uppgick den 31 december 2024 till 15,3 (15,4**) procent.
Uppgifterna inom parentes avser motsvarande period 2023.
* Utlåning till allmänheten exklusive placeringar i Riksgälden och liknande poster.
** Avser 30 september 2024.
Läs mer
https://www.lansforsakringar.se/finansiellt-bank/
För ytterligare information kontakta:
Sven Eggefalk, vd Länsförsäkringar Bank AB,
08-588 414 37, 070-240 47 04
Martin Rydin, CFO Länsförsäkringar Bank AB,
08-588 412 79, 073-964 28 23
Andreas Larsson, Investor Relations Länsförsäkringar Bank AB,
010-498 70 29, 0720-84 36 34
Denna delårsrapport innehåller sådan information som Länsförsäkringar Bank AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 11 februari 2025 kl. 12.00 svensk tid.
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke