Marknadsnyheter
Låt socialkonsulenterna stanna på Arbetsförmedlingen


Synskadades Riksförbund är mycket kritiska till att Arbetsförmedlingen planerar att plocka bort yrkesgruppen socialkonsulenter och låta arbetsförmedlare ta över deras arbetsuppgifter.
– Hur det här går ihop med Arbetsförmedlingens mål att prioritera de som står längst ifrån arbetsmarknaden är en gåta, säger Niklas Mattsson, förbundsordförande för SRF.
I årets regleringsbrev från regeringen har Arbetsförmedlingen fått i uppdrag att särskilt prioritera långtidsarbetslösa och personer med funktionsnedsättningar. Samtidigt ska myndigheten spara 250 miljoner kronor. Det innebär att ett hundratal anställda kommer att sägas upp.
Bland annat vill ledningen att socialkonsulenternas arbetsuppgifter ska tas över av de vanliga arbetsförmedlarna. Socialkonsulenter är utbildade socionomer, som bland annat jobbar särskilt inriktat mot personer med social problematik som under längre tid gått utan arbete. Det kan handla om allt från de som nyligen släppts ut ur fängelse till människor med funktionsnedsättningar.
– Att Arbetsförmedlingen gör sig av med olika specialister, vilket har varit trenden i flera år, är absolut inte rätt väg att gå. I gruppen långtidsarbetslösa är en stor andel personer med funktionsnedsättningar, vissa med synskador. Vägen till arbete för den gruppen är ofta komplicerad och kräver en kombination av stödinsatser. Att möta det med minskad kompetens kan aldrig vara ett framgångsrecept. Tvärtom, det är att förvärra situationen, säger Niklas Mattsson.
Synskadades Riksförbund har tidigare protesterat när socialkonsulenter har tagits bort från de enheter som ska ge specialiststöd till personer med syn- eller hörselnedsättningar. Bland annat har de kunnat hjälpa synskadade som kommit i kläm mellan Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
– Det här är en utsatt grupp som riskerar att inte få hjälp från någon av myndigheterna. Vi vet att människor i vissa fall i stället tvingats söka socialt nödbistånd i brist på rätt stöd, säger Niklas Mattsson.
Ungefär hälften av alla synskadade står utanför arbetsmarknaden, framgår av förbundets medlemsundersökningar.
Kontakt:
Niklas Mattson, förbundsordförande SRF
niklas.mattsson@srf.nu, 070-318 36 90
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke