Marknadsnyheter
Latvian Forest Company offentliggör informationsmemorandum
Latvian Forest Company AB (publ) (”Latvian Forest Company” eller ”Bolaget”) offentliggör härmed informationsmemorandum med anledning av den företrädesemission som Bolaget genomför med teckningstid 14 januari – 28 januari 2022.
Latvian Forest Company offentliggör informationsmemorandum
DETTA PRESSMEDDELANDE FÅR INTE OFFENTLIGGÖRAS, PUBLICERAS ELLER DISTRIBUERAS, VARE SIG DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, KANADA, AUSTRALIEN, JAPAN ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR SÅDAN ÅTGÄRD HELT ELLER DELVIS ÄR FÖREMÅL FÖR LEGALA RESTRIKTIONER. DETTA PRESSMEDDELANDE UTGÖR INTE ETT ERBJUDANDE ATT FÖRVÄRVA VÄRDEPAPPER. SE ÄVEN AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” NEDAN.
Latvian Forest Company AB (publ) (”Latvian Forest Company” eller ”Bolaget”) offentliggör härmed informationsmemorandum med anledning av den företrädesemission som Bolaget genomför med teckningstid 14 januari – 28 januari 2022.
Styrelsen har upprättat ett informationsmemorandum avseende den företrädesemission av B-aktier som styrelsen den 4 januari 2022 beslutade att genomföra med stöd av bemyndigande från årsstämman den 30 juni 2021. Företrädesemissionen omfattar totalt ca 25 Mkr och syftar till att finansiera fortsatt expansion genom förvärv av ytterligare skogsfastigheter. Emissionen omfattas av teckningsförbindelser motsvarande ca 35 procent av emissionsbeloppet.
Informationsmemorandumet finns idag den 13 januari 2022 tillgängligt på Latvian Forest Companys hemsida www.latvianforest.se, på Aktieinvest FK AB:s hemsida www.aktieinvest.se och på Spotlight Stock Markets hemsida www.spotlightstockmarket.com
Sammanfattning av huvudsakliga emissionsvillkor
- Tio (10) befintliga aktier i Bolaget ger rätt att teckna en (1) nya B-aktier.
- Teckningskursen per aktie är 7,50 kronor.
Indikativ tidplan
- 14 januari – 25 januari 2022 Handel i teckningsrätter
- 14 januari – 28 januari 2022 Teckningsperiod
- 14 januari, 2022 – fram tills registrering hos Bolagsverket Handel i BTA
- 31 januari 2022 Beräknad dag för offentliggörande av utfall i emissionen
Direktregistrerade aktieägare kommer att få information om emissionen tillsänt sig. Övriga aktieägare erhåller information genom respektive förvaltare/bank.
För närmare information om emissionen hänvisas till informationsmemorandumet.
Rådgivare
Emissionsinstitut i samband med emissionen är AktieInvest FK AB. HWF Advokater AB är legal rådgivare.
Denna information lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 13 januari 2022.
För ytterligare information kontakta
Aleksandrs Tralmaks, VD
+37129203972
info@latvianforest.se
Eller besök vår hemsida: www.latvianforest.se
Om Latvian Forest Company
Latvian Forest Company AB (publ) är ett svenskt noterat bolag som förvärvar, säljer samt bedriver skogsbruk på fördelaktigt värderad skog i Lettland. De tre huvudsakliga grunderna för verksamheten är, förutom att skog är en eftertraktad realtillgång som växer av egen kraft;
- en förväntad ökning av prisnivåerna för lettiska skogs- och jordbruksfastigheter
- att skapa värdeökning genom en aktiv skogsförvaltning
- att skapa värdeökning genom att bygga upp en större fastighetsportfölj.
VIKTIG INFORMATION
Detta pressmeddelande är inte ett erbjudande om att sälja eller förvärva värdepapper i Bolaget och investerare ska inte teckna eller förvärva några värdepapper annat än på grundval av information i informationsmemorandumet avseende Erbjudandet.
Detta pressmeddelande lämnas inte, och får inte spridas i eller skickas till, USA, Australien, Kanada, Japan eller någon annan jurisdiktion där sådan spridning skulle vara otillåten eller kräva registrering eller andra åtgärder. De värdepapper som beskrivs i denna kommunikation har inte och kommer inte att registreras i enlighet med den vid var tid gällande United States Securities Act från 1933 (”Securities Act”) och de får därför inte erbjudas eller säljas i USA utan att registreras eller omfattas av ett undantag från registrering enligt Securities Act samt i enlighet med tillämplig värdepapperslagstiftning i delstater i USA. Bolaget avser inte att registrera något erbjudande i USA eller att lämna något offentligt erbjudande av värdepapper i USA.
Denna kommunikation kan innehålla vissa framåtriktade uttalanden. Sådana uttalanden är alla uttalanden som inte avser historiska fakta och de innehåller uttryck som ”anser”, ”uppskattar”, ”förväntar”, ”väntar”, ”antar”, ”förutser”, ”avser”, ”kan”, ”fortsätter”, ”bör” eller liknande. De framåtriktade uttalandena i detta meddelande är baserade på olika uppskattningar och antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att dessa antaganden var rimliga när de gjordes, är sådana framåtriktade uttalanden föremål för kända och okända risker, osäkerheter och andra väsentliga faktorer som är svåra eller omöjliga att förutsäga och som ligger utanför Bolagets kontroll. Sådana risker, osäkerheter och väsentliga faktorer kan medföra att de faktiska resultaten kan komma att avvika väsentligt från de resultat som uttryckligen eller underförstått anges i denna kommunikation genom de framåtriktade uttalandena. Informationen, uppfattningarna och de framåtriktade uttalandena i detta meddelande gäller enbart per dagen för detta meddelande och kan förändras utan att det meddelas.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke