Connect with us

Marknadsnyheter

Lindab etablerar sig i Skellefteå genom förvärvet av Nord Trade

Published

on

Lindab förstärker sin närvaro i norra Sverige genom förvärvet av sin distributör i Skellefteå. Nord Trade AB är idag återförsäljare av Lindabs byggprodukter.

Norrland är en expansiv region med storsatsningar som Northvolt, H2 Green Steel och Hybrit. Lindab har idag ingen egen närvaro i Skellefteå och får genom förvärvet en väletablerad butik och distributionspunkt på en geografiskt viktigt ort. Nord Trade är återförsäljare av Lindabs byggprodukter och kommer framöver att bredda sortimentet till att även erbjuda Lindabs ventilationsprodukter.

”Vi har ett gott samarbete med Nord Trade och ser fram emot att de nu blir del av Lindab.”, säger Ola Ringdahl, VD och Koncernchef för Lindab. ”Det är ett företag med hög kundnöjdhet och god kunskap om Lindabs byggsortiment. Vi är övertygade om att de kommer bli lika uppskattade som leverantör av våra ventilationsprodukter. Vi är också mycket glada över att Nord Trades ägare och grundare, Johan Lindquist, kommer att fortsätta driva verksamheten som del av Lindab.”

”Vi ser fram emot att vara del av Lindab, som vi har en god relation med sedan länge. Vi kommer att kunna dra nytta av Lindabs breda produktportfölj, globala inköp och distributionsnät, vilket ger oss möjlighet att serva regionen ännu bättre.”, säger Johan Lindquist, ägare av Nord Trade.

Nord Trade AB omsätter ca 20 MSEK årligen och har en rörelsemarginal som är lägre än Lindabs rörelsemarginal. Nord Trade är baserade i Skellefteå.

Läs mer om Nord Trade på deras hemsida: https://www.nordtrade.se/

 

Kontakt

Ola Ringdahl
VD och Koncernchef
E-post: ola.ringdahl@lindab.com
Telefon: +46 (0) 431 850 00

Catharina Paulcén
Head of Corporate Communications
E-post: catharina.paulcen@lindab.com
Mobil: +46 (0) 701 48 99 65

 

Kort om Lindab

Lindab är ett ledande ventilationsbolag i Europa. Lindab utvecklar, tillverkar, marknadsför och distribuerar produkter och systemlösningar för energieffektiv ventilation och ett hälsosamt inomhusklimat. I norra Europa har Lindab även ett omfattande erbjudande av tak, fasader och takavvattning. Produkterna kännetecknas av hög kvalitet, montagevänlighet och miljötänkande.
 
Koncernen omsatte 9 166 MSEK år 2020 och är etablerad i 24 länder med cirka 5 000 medarbetare. Norden stod för 48 procent av försäljningen 2020, Västeuropa för 32 procent, Central- och Östeuropa för 18 procent och Övriga marknader för 2 procent.

Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm, Large Cap, under kortnamnet LIAB. Läs mer om Lindab på https://www.lindabgroup.com/

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys