Connect with us

Marknadsnyheter

LINK Mobility integreras med Emarsys (SAP) omnichannel-plattform

Published

on

LINK ingår nytt partnerskap med Emarsys, ett SAP-företag som stärker kundengagemang och kundrelationer med deras omnichannel-plattform.

Den globalt ledande CPaaS-leverantören LINK tillkännager nytt partnerskap med Emarsys, ett SAP-företag som tillhandahåller en omnichannel-plattform för kundengagemang, som är byggd för att accelerera affärsmässiga resultat. Emarsys har idag över 1 650 kunder globalt och levererar förutsägbara, lönsamma resultat med personliga omnichannel-upplevelser.

Som en godkänd och integrerad SMS-aggregator i Emarsys plattform möjliggör LINK SMS-meddelanden för plattformens alla SMS-moduler. Inom plattformen lanseras SMS-kampanjer och massutskick snabbt och enkelt via ett lättanvänt gränssnitt, med återkommande och transaktions-SMS-meddelanden som skickas via Automation Center-program i ett flerkanaligt tillvägagångssätt. Kunder kan dra nytta av Emarsys funktioner såsom avregistrerings-länkar och nyckelord för inkommande meddelanden. Emarsys plattform i kombination med LINKs expertis och erfarenhet av att tillhandahålla omnichannellösningar, gör att Emarsys kunder kan fokusera på skalbara, personliga interaktioner med sina kunder.

– Vi är mycket nöjda med vår integration i Emarsys plattform som en inbyggd SMS-aggregator. Alla Emarsys kunder kan dra nytta av LINKs kvalitativa SMS-tjänster, vilket gör att de kan skicka SMS-kampanjer eller lägga till transaktionsmeddelanden till befintliga Automation Center-program. Vi kommer att fortsätta att arbeta med Emarsys för att revolutionera kundresan, säger Fredrik Nyman, Chief Commercial Officer för LINK Mobility Group.

– Vi har arbetat med LINK Mobility på kommersiell nivå i flera år för att utöka vårt kollektiva fotavtryck i Norden och globalt. Nu när vår SMS-integration är i drift kan vi skapa förutsägbara, lönsamma resultat för kundengagemang för våra kunder som använder SMS, säger Kris Dimitroff, Global Head of Technology Partnerships på Emarsys.

Om Emarsys

Emarsys, nu ett SAP-företag, tillhandahåller den enda omnichannel-plattformen för kundengagemang, som är byggd för att accelerera affärsmässiga resultat. Genom att snabbt anpassa önskade affärsresultat med beprövade strategier för omnichannel och kundengagemang gör deras plattform det möjligt för företag att spara tid samtidigt som de kan leverera överlägsna en-till-en-upplevelser och producera mätbara resultat. 1 650 globala kunder har valt att använda sig av Emarsys plattform. Gör som tusentals ledande varumärken och låt Emarsys leverera lönsamma resultat och personliga omnichannellupplevelser. För mer information, besök www.emarsys.com.

Om LINK Mobility

LINK är en global leverantör av mobilkommunikation med CPaaS-lösningar (Communications Platform as a Service) för ökat kundengagemang. Företaget betjänar företagskunder, små och medelstora företag och statliga kunder. LINK erbjuder ett brett utbud av innovativa och skalbara mobila lösningar som skapar värdefull digital konvergens mellan företag och kunder, regeringar och medborgare, plattformar och användare. LINK har runt 45 000 kunder globalt och skickar mer än 10 miljarder SMS om året. LINK är noterat på Oslo Börs under LINK. För mer information om LINK, se www.linkmobility.se.

Frida Finnström

Managing Director

LINK Mobility Sverige

frida.finnstrom@linkmobility.com

070-2338530

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys