Marknadsnyheter
Massor av färdigmat från grunden
Färdigmat behöver inte vara tråkig industrimat. Den kan faktiskt vara lagad från grunden av samma råvaror som du själv skulle ha använt. Här är hela 64 (!) Ä-märkta alternativ.

Vi kan alla behöva en genväg ibland, när tiden eller orken tryter. Då är det perfekt med färdigmat som är lagad från grunden, som om du hade gjort den själv, och som inte innehåller några tillsatser. Här är fem företag som gör Ä-märkt färdigmat.
1. VAK°
Sätt ihop din egen färdigrätt. Stockholmsföretaget VAK° säljer en mängd komponenter som är färdiga att värmas, exempelvis puylinsragu, boeuf bourguignon, konfiterade tomater, potatisgratäng och gräddkokt spetskål. Sedan är det upp till dig att sätta ihop dem till en rätt eller komplettera med egna tillbehör.
All mat lagas med så kallad sous vide-teknik, där den förpackas i vakuumpåsar (därav namnet) och tillagas under lång tid men med låg temperatur. Det är en tidskrävande tillagningsmetod som försäkrar jämn och hög kvalitet. Den innebär även att produkterna får lång hållbarhet, utan tillsatta konserveringsmedel.
”Vi brinner för färdigmat som förberetts med största noggrannhet, utan några tillsatser men med mycket kunskap och kärlek”, skriver VAK°.
2. Majornas Matfabrik
Gör bland annat fyra Ä-märkta rätter: Hakkeboef med pepparsås, Dhal med rostad palsternacka, Spenat- och getostlasagne och Klassisk lasagne. Rätterna tillverkas i Göteborg av riktiga råvaror och förstås utan några tillsatser.
Rätterna förpackas i plastlådor som gör att det går snabbt och enkelt att värma dem i mikron. Även Majornas tillagar maten långsamt, på låg temperatur i en sluten atmosfär, vilket ger fina aromer och en lång hållbarhet.
”Vi ger dig möjligheten att alltid och inom räckhåll ha intressant, näringsrik samt hantverksmässigt tillagad och därtill mycket god mat, på din arbetsplats såväl som annars.”
Läs mer om Majornas Matfabrik >>
3. Maten é klar
Bakom företaget står bland annat stjärnkocken Tareq Taylor, som också är den som gör recepten. Bland rätterna finns bland annat: Coq au vin på kyckling, Köttbullar med gräddsås och Fiskgratäng. Maten lagas av kockar ett kök i Lund.
– Vår trovärdighet är kopplad till att Maten é klar ska tillagas från grunden i eget modernt kök och att alla moment i tillagningen utförs för hand av utbildade kockar, säger Tareq Taylor.
4. Kitchenwiz Backup
Som namnet antyder är detta mat att ha i beredskap. Rätterna är nämligen frysta. Maten lagas av professionella kockar i södra Göteborg. Rätterna är alltid för två till tre personer och består av en huvuddel, exempelvis boeuf bourgignon, chicken tikka, havets wallenbergare eller kryddig indisk lammgryta, som man sedan själv kompletterar med tillbehör.
”Backup, våra färdiga, frysta rätter är perfekta att ha hemma när du snabbt vill ha riktig mat av hög kvalitet men inte hinner laga den själv.”
5. For Real Foods
For real foods gör inte vanliga pizzor, utan brödfria varianter, med bottnar baserade på vitkål eller kyckling. Pizzorna, som säljs frysta, bakas på Tjörn utanför Göteborg och finns i populära smaker som Mozzarella pesto, Capricciosa och Taco.
”FOR REAL! PIZZA är en unik och hälsosam fryspizza helt utan spannmål och bröd. Våra bottnar bakas istället på svensk lokalodlad vitkål eller svensk kyckling, vilket ger en smakrik, näringsrik och glutenfri pizza som du aldrig upplevt förut.”
För mer information:
Äkta vara
Ivar Nilsson
ivar@aktavara.org
Konsumentföreningen Äkta vara jobbar för ärligare mat och för att underlätta för konsumenter att göra medvetna val. Vi jobbar också för mat utan tillsatser, bland annat med märkningen Ä-märket. Läs mer på www.ä-märket.se och www.aktavara.org.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
