Marknadsnyheter
MiniFinder lanserar banbrytande hundpejl
Perfektionera din jaktupplevelse med den senaste innovationen – MiniFinder Rex. Med en imponerande kombination av avancerade funktioner och spårningsmöjligheter erbjuder denna banbrytande hundpejl en helt ny nivå av precision och trygghet.
Under de senaste åren har det Växjö-baserade företaget MiniFinder utvecklat en högpresterande hundpejl och jaktapp – tillsammans med svenska jägare och hundförare. Resultatet är en imponerande GPS-spårare som är skräddarsydd för att möta de specifika behov och utmaningar som jägare och hundförare står inför. Genom att lyssna på deras erfarenhet och expertis har MiniFinder skapat en produkt som levererar överlägsen prestanda och funktionalitet.
– Vi är mycket glada att introducera MiniFinder Rex för världen, säger Dean Maros, CEO, MiniFinder.
MiniFinder Rex väger endast 100 gram och är utrustad med en högkänslig GPS-mottagare som ger exakt platsinformation i realtid. Jägare och hundförare kan enkelt följa hundens rörelser och position direkt i den nya jaktappen MiniFinder Hunter. Den avancerade spårningsteknologin gör det möjligt att övervaka hundens rutt och aktivitet på ett effektivt sätt, vilket ökar chanserna för en framgångsrik jakt.
För att underlätta kommunikationen mellan jägare och hund, är MiniFinder Rex utrustad med en inbyggd samtals- och vibrationsfunktion. Genom att ansluta Rex till MiniFinder Hunter kan användaren enkelt kommunicera med jakthunden på avstånd genom röstkommandon och vibrationsmönster, tillsammans med många fler funktioner. Denna nya innovation gör jakten inte bara roligare, utan även mer effektiv och säker.
– Vårt team har arbetat hårt för att skapa en enhet som uppfyller behoven hos jägare som vill hålla sina hundar trygga under jakten. Med sin lätta design, långa batteritid och omfattande funktioner i appen, säger Dean Maros.
Läs mer här: https://minifinder.se/produkter/rex
MiniFinder är ett IoT företag som utvecklar produkter och tjänster som baserar sig på GPS-teknik. Verksamheten bygger på egenutvecklade produkter och tjänster som kännetecknas av kvalitet, unik design och hög precision.
Presskontakt:
Elin Möllervärn, Marketing Manager
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
