Marknadsnyheter
Ny bok om asagudar, krigarkvinnor och mytomspunna hjältar ska öka läslusten och historieintresset hos svenska elever
Läsförståelsen bland unga sjunker och historieintresset riskerar att försvinna. Samtidigt har Sverige en rik berättartradition som kan fånga nya generationer – om vi använder den rätt. I den nya boken Gudar, hjältar och träsktroll, utgiven av Liber, levandegör författaren Kalle Holmqvist fornnordiska sagor för att väcka både läslust och historiskt engagemang.

Barn och unga läser allt mindre, och i skolan upplevs historia ofta som ett faktatungt ämne snarare än en värld full av spänning och äventyr. Det vill Liber förändra genom att sätta berättandet i centrum.
– Vi har en skatt av berättelser i vår historia, men de når inte alltid fram till unga. Genom att lyfta fram dem i skönlitterär form kan vi både stärka läsförståelsen och väcka en nyfikenhet för vår historia, säger Hernan Ruiz på Liber.
I Gudar, hjältar och träsktroll: berättelser från forntiden får eleverna följa asagudar, krigarkvinnor och mytomspunna hjältar. Berättelserna är hämtade från fornnordiska sagor, Beowulfeposet och samisk mytologi – och är lika fängslande nu som för tusen år sedan.
– De här berättelserna har överlevt i århundraden, och det är inte svårt att förstå varför. De är fulla av action, dramatik och starka karaktärer. Barn och unga behöver fler engagerande berättelser – och vår historia är en guldgruva som borde användas mer. Vi tror att vi med det här greppet kan göra historia till ett väldigt fängslande ämne, säger författaren Kalle Holmqvist.
”Jag hoppade ner under ett bord för att gömma mig. Byxorna blev smutsiga men det spelade ingen roll nu. Då hördes det hemska vrålet igen. Och tunga steg. Marken skakade. Det luktade som rutten fisk och gammalt utedass.
Jag kröp ihop under bordet. Bara någon meter bort kunde jag se monstrets fot. Den var lika stor som mitt ben och hade smutsiga tår med långa, krokiga naglar. Lyckligtvis verkade monstret inte upptäcka mig. Jag blundade hårt. Det här var inte bara specialeffekter längre. Det här var på riktigt.
Då hörde jag den konstiga rösten igen. Den som berättat om hur världen skapades.
– En gång i tiden fanns ett hemskt troll som hette Grendel. Han bodde i ett träsk där dimman låg tung både dag och natt”
– utdrag ur boken.
Boken är en del av ”Svenska med SO”-utgivningen, där skönlitteratur används för att förstärka kunskaper i både svenska och SO-ämnen. Genom att kombinera spännande berättelser med historisk kontext hoppas Liber inspirera fler skolor att använda skönlitteratur som en väg in i historien.
Författaren Kalle Holmqvist har skrivit tre tidigare ”Svenska med SO”-böcker; Gudarnas krig, Det går en mördare lös samt Blodbadet. Det går en mördare lös tilldelades Svenska Deckarakademins pris Spårhunden för bästa barn- och ungdomsdeckare.
David FromSociala medie- & PR-ansvarigdavid.from@liber.se
Att alla ska lyckas med sina studier är vår ledstjärna. På Liber har vi över 140 års erfarenhet av att skapa läromedel och kompetensutveckling, vars kunskap gör skillnad för elever, studenter, ledare och medarbetare för resten av livet. Därför finns Liber – för att stötta så att alla lyckas.
Lyckas med Liber.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
