Connect with us

Marknadsnyheter

Ny rapport: Fakta för cirkulär hantering av tryckimpregnerat trä

Published

on

Träskyddsinstitutet publicerade för några dagar sedan rapporten, “Avfall från tryckimpregnerat trä – fakta för cirkulär hantering”. Den utgör ett viktigt faktatillskott för beslut om hur träavfall ska hanteras säkert och hållbart, och den ligger även till grund för fortsatt utveckling av återbruk och cirkulär materialhantering.

Med anledning av publiceringen av rapporten ”Avfall från tryckimpregnerat trä – fakta för cirkulär hantering”, vill vi framhålla vikten av denna omfattande studie. Den är författad av Jöran Jermer och publicerad av Svenska Träskyddsinstitutet som Meddelanden Nr 193 – 2024. Den erbjuder en djupgående analys av sammansättningen av impregnerat trä och dess avfall.

Rapporten understryker betydelsen av att förstå de olika typerna av impregnerat trä samt deras miljöpåverkan vid avfallshantering, med särskilt fokus på historisk användning, regelverk och hanteringsmetoder. Genom att lyfta fram utvecklingen inom träskyddsmedel och de utmaningar som finns med att miljöbedömma olika träskyddsbehandlingar, bidrar rapporten med viktig kunskap för att främja en mer hållbar och effektiv avfallshantering.

Vi vill särskilt uppmärksamma värdefulla insikter om hur avfall från tryckimpregnerat trä för närvarande hanteras inom dagens system, med beaktande av både ekonomiska och miljömässiga aspekter. Denna rapport är ett måste för alla aktörer inom återvinnings- och avfallshanteringssektorn, som strävar efter att förbättra hanteringen av detta komplexa avfallsflöde.

Fredrik Westin, VD för Svenska Träskyddsföreningen, betonar rapportens betydelse som ”en viktig pusselbit mot en mer miljövänlig och ansvarsfull hantering av dessa material”.

För ytterligare information och för att ta del av rapportens fullständiga innehåll, besök:

https://traskyddsinstitutet.se/ny-rapport-fakta-for-cirkular-hantering-av-tryckimpregnerat-tra/.

Fredrik Westin
VD
+46 (0)8 791 23 57
fredrik.westin@traskydd.com

Svenska Träskyddsföreningen företräder den svenska träskyddsindustrin och verkar för att svenskt trä används mer av fler. Rätt trä på rätt plats är vårt motto. Beständigt NTR-märkt virke är det miljöriktiga valet när man bygger ute.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys