Marknadsnyheter
Optimalahem gruppen expanderar samarbetet
Optimalahem gruppen har sedan 2019 levererat digitala bopärmar genom OurLiving till sina Brf-projekt. Nu breddar Optimalahem gruppen sitt erbjudande till att även innefatta hyresrätter.
Det utvidgade samarbetet gäller hyresrätter i Öllsjö utanför Kristianstad och rör sig om 2-planslägenheter, 5 rok, med alla bekvämligheter och egen privat uteplats. Inflyttning startar 1 feb. Genom OurLivings digitala boendeplattform kommer Optimalahem gruppen bl a kunna kommunicera med hyresgästerna, hantera felanmälningar och lägga upp skötselråd. De digitala bopärmarna kommer även ge dem god översikt till inventarier, färgval och material i bostäderna och kan enkelt uppdateras och överlämnas till fastighetsförvaltare samt nya hyresgäster vid inflyttning.
HENRIK JARL, VD OURLIVING KOMMENTERAR:
-”Med Optimalahem gruppen har vi ett nära och långvarigt samarbete och med detta nya projekt visar vi att vår teknik och digitalisering lämpar sig för många olika kundsegment, i detta fall hyresrätter och på sikt fastighetsförvaltare. Optimalahem gruppen visar dessutom att det finns en marknad även i tuffa tider vilket känns extra roligt.”
För ytterligare information:
Henrik Jarl
VD, OurLiving AB
Telefon: 076 762 13 46
E-post: henrik.jarl@ourliving.se
Om OurLiving
OurLiving är ett teknikbolag inom digitalisering av fastigheter och boende. Grunden i bolagets erbjudande är en digital plattform och app som används inom bygg- och fastighetsindustrin. Plattformen och appen täcker olika tillämpningar som t.ex energivisualisering, kommunikationsmodul, inredningsval, bopärm, ärendehantering och bokningsverktyg.
Om Optimalahem Gruppen
Optimalahem Gruppen är en bostadsutvecklare som förverkligat hem sedan 1975. Under OH-Gruppen finns flera varumärken som med sina specifika målgrupper utgör en grund för vårt företags ledord ”bostäder för varje del av livet”.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke