Connect with us

Marknadsnyheter

Poolia vinner ramavtal med Statens Skolverk

Published

on

Poolia har tilldelats ramavtal med Statens Skolverk och kommer från och med april nästa år att spela en viktig roll genom att genomföra och organisera central rättning av nationella prov i engelska och svenska på olika nivåer. Genom central rättning kan olikvärdig betygssättning motverkas, samtidigt som tid frigörs för lärare.

Pressmeddelande 2024-12-03

 

Tilldelningen är baserad på Poolias gedigna erfarenhet och välutvecklade arbetsmetodik, som kombinerar proaktivt och konsultativt stöd med ett starkt partnerskap i leveransåtaganden. Med en noggrant planerad service- och supportorganisation står Poolia redo att stötta Skolverket i det nya regeringsuppdraget. Målet är att säkerställa att uppdraget genomförs smidigt och effektivt – både för bedömarna och för Skolverkets projektorganisation.

 

”Det är med glädje och stolthet som vi tar oss an detta viktiga uppdrag tillsammans med Skolverket. Med fokus på kvalitet, struktur och starkt partnerskap i vårt arbete, ser vi fram emot att bidra till en mer likvärdig och effektiv bedömning. Uppdraget är ett kvitto på vår kompetens och förmåga att leverera värde i komplexa och samhällsviktiga projekt,” säger Claes Gellstrup, VD på Poolia AB.

 

Ramavtalet genomförs i samarbete med tre externa leverantörer för att rekrytera legitimerade och behöriga lärare till rollerna som bedömare och huvudbedömare, vilket är en avgörande del av uppdraget. Den centrala rättningen fokuserar på delproven som bedömer skriftlig produktion, det vill säga uppsatsdelarna.

 

Det totala ekonomiska värdet av avtalet uppskattas till cirka 720 miljoner kronor, motsvarande cirka 240 miljoner kronor per leverantör, exklusive mervärdesskatt. Detta gäller vid fullt nyttjande av samtliga förlängningsmöjligheter och eventuella optioner. Avtalet börjar gälla i april 2025 och löper fram till 2029, följt av möjlighet till fyra förlängningar à 1 år.

 

 

Om Poolia

Poolia AB är ett av Sveriges mest kända varumärken och vi arbetar med Executive Search, Interim Management samt med rekrytering och konsultverksamhet inom Finance, Office och Light Tech. Verksamheten bedrivs främst i Sverige, men det bedrivs även verksamhet under Poolias varumärke i Finland och Norge.

 

För mer information, vänligen kontakta:

Maja Parker, Bid Manager Poolia AB

maja.parker@poolia.se, +46 73 850 75 58

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys