Marknadsnyheter
Premiär för Norrköpings nya matdestination – Stora Coop Ingelsta

Idag öppnade Stora Coop Ingelsta i Norrköping. En toppmodern ny matdestination för Ingelsta Shoppings cirka 3,5 miljoner årliga besökare byggd enligt Coops matmarknadskoncept med fokus på matglädje, kundmöte och inspiration.
Nya Stora Coop Ingelsta har en butiksyta på cirka 3 200 kvadratmeter och ett brett prisvärt sortiment som ska inspirera till såväl goda som hälsosamma och hållbara val. Kunderna möts bland annat av en stor frukt- och grönt-avdelning med fokus på säsongsprodukter, välsorterade manuella chark-, delikatess- och fiskdiskar samt ett bageri som dagligen erbjuder nybakat mat- och fikabröd, tårtor och bakelser. Butiksköket erbjuder egenproducerade luncher och catering i olika former och på avdelningen ”Världens matglädje” kan upptäckas nya smaker från hela världen. I de drygt 20 hyllsektionerna finns produkter från Afrika, Asien, Finland, Grekland, Japan, Indien, Iran, Korea, Polen, Turkiet och USA. För fikasugna finns ett kafé och i förbutiken spelservice (ATG och Svenska spel). Butikens öppettider är 07-22 alla dagar och i utcheckningen finns bemannade kassor såväl som snabbkassor, självscanning (Shop Express) och möjlighet att betala med mobilen (Scan & Pay).
|
|
Nybakat varje dag. Bageriet erbjuder varje dag nybakat mat- och fikabröd, tårtor och bakelser. ”Vårt bageri ska bli ett av Norrköpings bästa” säger butikschef Johanna. | Nya smaker från hela världen. Avdelningen ”Världens matglädje” har drygt 20 hyllsektioner med produkter från Afrika, Asien, Finland, Grekland, Japan, Indien, Iran, Korea, Polen, Turkiet och USA. |
E-handel från och med januari
Från och med januari 2025 förstärker Stora Coop Ingelsta erbjudandet med butiksplockad e-handel som flyttas från Stora Coop Risängen hit. Servicen med butiksdriftad e-handel ger onlinekunder tillgång till den fysiska butikens hela sortiment inklusive bageri, delikatess, chark, fisk och catering. Onlinekunden placerar sin beställning på coop.se och får sedan sina varor levererade direkt till sin hemadress alternativt till ett hämtaskåp utanför butiken (installeras i början av 2025).
Butikschefen, norrköpingsbon Johanna Törnqvist (46), har en lång karriär inom Coop-familjen. Hon började med att bygga upp bageriet på dåvarande Coop Extra Risängen och har därefter varit butikschef på Coop Saluhallen, Stora Coop Risängen och nu Stora Coop Ingelsta.
– Det känns fantastiskt att ta detta steg och bidra till Coops fortsatta utveckling i Norrköping. Sedan vi tillträde nya lokalen har vi arbetat intensivt med att skapa en förstklassig modern matdestination. Det är mötet, känslan, dofterna och glädjen i att hitta bra mat till bra pris som skapar en bra mataffär och med frukt och grönt i säsong, fantastiskt fina manuella diskar, ett av Norrköpings bästa bagerier och ett kök med riktigt bra hemmalagad mat hoppas jag att vi har träffat rätt. Att vi jobbar med flera olika lokala leverantörer och på så sätt bidrar till och stödjer närsamhället känns extra roligt, säger Johanna Törnqvist.
Nya Stora Coop Ingelsta blir Coop Butiker & Stormarknader och Föreningen Coop Östras andra Stora Coop och elfte livsmedelsbutik i Norrköping. Övriga är Coop Bråddgatan, Coop Domino, Coop Hantverkaregatan, Coop Saluhallen, Coop Skarphagen, Coop Stockholmsvägen, Coop Trozelligatan, Coop Värmlandsgatan, Stora Coop Risängen och X:-tra Ljura. Stora Coop Ingelstas personalteam består av cirka 70 medarbetare och från januari 2025, då e-handeln introduceras, tillkommer ytterligare 20 medarbetare.
– Med nya Stora Coop Ingelsta förstärker vi vår storhandelsnärvaro och ambition att vara en populär matdestination i Norrköping. Butiken blir en modern matmarknad med fokus på matglädje, kundmöte och inspiration och tillsammans med övriga butiker och vår e-handel kan vi verkligen erbjuda norrköpingsborna en ojämförlig tillgänglighet, bredd och variation i vårt erbjudande, säger Meta Persdotter, vd för Coop Butiker & Stormarknader och Föreningen Coop Östra.
Kaffe smakar bäst tsmns. I butikskaféet kan man träffas för att ”TSMNS” (tillsammans) avnjuta en kopp kaffe framställd i harmoni med naturen i samarbete med Lykke Kaffegårdar. |
Frukt on the go. Den välfyllda frukt- och gröntavdelning erbjuder även nya ”Hackat och klart”-sortiment, det vill säga färsk, tvättad, skalad och färdighackad frukt klar att ätas som den är. |
Stora Coop Ingelsta i sociala medier
Facebook https://www.facebook.com/storacoopingelsta
Instagram https://www.instagram.com/storacoopingelsta
För ytterligare information, kontakta:
Bernd Schmitz
PR & kommunikation
Coop Butiker & Stormarknader AB
076-116 80 99
bernd.schmitz@coop.se
Om Coop Butiker & Stormarknader
Coop Butiker & Stormarknader fokuserar på att så många som möjligt kan få prisvärd, god, hälsosam och hållbar mat på bordet. Mötet med kunder och medlemmar sker i nära 200 butiker (Coop, Stora Coop, X:-tra och obemannade dygnet runt-öppna Coop Mini/Alltid öppet) i Stockholm, Södermanland, Uppsala och Östergötland. Via e-handel på coop.se levereras beställningar till hushåll på fastland och i Stockholms Skärgård alternativt till utplacerade hämta-skåp. Coop Butiker & Stormarknader har sitt säte i Stockholm, engagerar omkring 5 300 medarbetare och ingår i Föreningen Coop Östra, som med fler än 1,3 miljoner medlemmar är Sveriges största konsumentförening. För mer information se https://news.cision.com/se/coop-butiker—stormarknader
Marknadsnyheter
Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 13.02.2025
Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier
13.02.2025 kl. 22.30 EET
Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 13.02.2025 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:
Handelsplats (MIC-kod) |
Antal aktier |
Viktad snittkurs/aktie, euro*, ** |
Kostnad, euro*, ** |
---|---|---|---|
XHEL |
128 919 |
11,83 |
1 524 686,34 |
XSTO |
102 102 |
11,81 |
1 205 577,80 |
XCSE |
25 188 |
11,83 |
297 858,65 |
Summa |
256 209 |
11,82 |
3 028 122,80 |
* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,2942 och DKK till EUR 7,4590
** Avrundat till två decimaler
Den 17 oktober 2024 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 250 mn euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2024. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.
Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 5 649 759 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 11 513 966 egna aktier för ersättningsändamål.
Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.
För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE
För ytterligare information:
Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com
Marknadsnyheter
Invent Medic publicerar bokslutskommuniké för 2024
Styrelsen för Invent Medic Sweden AB presenterar idag bolagets bokslutskommuniké för 2024, inklusive resultat för det fjärde kvartalet 2024.
Under kvartal fyra hade Efemia kontinensstöd sitt starkaste kvartal i produktens historia. Under året 2024 ökade försäljningen av Efemia kontinensstöd med 46%. Samtidig gick marknaden för menskoppar ner väsentligt under året vilket medförde att bolagets tillväxt blev 10%.
1 oktober – 31 december (jmf kvartal 4, 2023)
- Nettoomsättningen uppgick till 2 056 (2 015) KSEK
- Resultat före skatt uppgick till -2 458(-2 230) KSEK
- Resultatet per aktie uppgick till -0,04 (-0,06) SEK
1 januari – 31 december (jmf samma period, 2023)
- Nettoomsättningen uppgick till 7 345 (6 707) KSEK
- Resultat före skatt uppgick till -7 652 (-8 532) KSEK
- Resultatet per aktie uppgick till- 0,11 (-0,21) SEK
- Likvida medel per den 31 december uppgick till 1 248 (1 547) KSEK
Tf. VD Helena Liljedahl kommenterar:
– Efemia kontinensstöd fortsätter att leverera enligt målsättningen att öka försäljning. Kvartal fyra blev det bästa kvartalet hittills och ökningen blev 46% för helåret 2024. Den största delen av ökningen har skett på befintliga marknader, men även nya marknader bidrar. Under kvartalet levererades också vår största order hittills av FlowCup till en icke-statlig organisation (NGO).
Kontakt: Helena Liljedahl, t.f.VD
mail: helena.liljedahl@inventmedic.com
Invent Medic Sweden AB (Invent Medic) är ett svenskt bolag som skapar möjlighet till ett aktivt liv för alla kvinnor genom att erbjuda ett brett sortiment av värdeskapande produkter inom kvinnohälsa till hälsovården, icke-statliga organisationer samt direkt till konsument. Bolagets produkter fokuserar på kvinnlig inkontinens samt menstruell hälsa. Till hälsovårdens aktörer i ett flertal länder erbjuds den egenutvecklade produkten Efemia Bladder Support, ett CE-märkt och patenterat medicintekniskt hjälpmedel mot kvinnlig ansträngningsinkontinens. Dessutom är Invent Medic exklusiv distributör i Sverige för det kvinnliga uridomet UriCap. Via den egna e-handelskanalen www.flowcup.com samt genom samarbeten med icke-statliga organisationer erbjuder bolaget egenutvecklade, säkra och hållbara mensskydd som menskoppar och menstrosor samt tillbehörsprodukter. Invent Medics aktier är listade på Spotlight Stock Market under förkortningen IMS, och aktiens ISIN-kod är SE0007603402. Mer information finns på www.inventmedic.com och www.spotlightstockmarket.com.
Marknadsnyheter
Eckerö Linjen utsett till Bästa rederi 2025


Eckerö Linjen vann på torsdagskvällen, för andra året i rad, utmärkelsen ”Sveriges bästa rederi” under prisgalan Grand Travel Award, som gick av stapeln på Grand Hôtel i Stockholm. En storslagen galakväll som samlar aktörer inom reseindustrin.
Eckerö Linjen var en av fem nominerade rederier som tävlade om den prestigefyllda titeln ”Sveriges bästa rederi 2025″ under den årliga prisgalan Grand Travel Award som arrangeras av Travel News, Nordens största affärstidning för reseindustrin. De övriga nominerade i kategorin var Destination Gotland, Stena Line, Tallink Silja och Viking Line. VD Tomas Karlsson och Marknadsdirektör Maria Hellman-Aarnio representerade Eckerö Linjen och fick äran att motta priset från kvällens konferencier, Joachim Bergström.
– Detta pris går till personalen och allt det gedigna arbete vi gjort tillsamman i hela organisationen. Att erbjuda våra gäster en guldkant i vardagen genom en god ombordupplevelse är alltid i fokus för oss. Oberoende om man väljer en resa för att uppleva Åland eller en dagskryssning med vänner. Jag ser fram emot att fortsätta arbeta tillsammans med vårt fantastiska gäng för att skapa ännu fler minnesvärda upplevelser för de som reser med oss, säger Eckerö Linjens VD Tomas Karlsson.
– Att vinna Grand Travel Award för andra året i rad är en enorm ära och ett bevis på vårt fortsatta engagemang för att leverera enastående upplevelser till våra gäster. Vår personal är hjärtat i vår verksamhet, och det är deras outtröttliga insatser som gör detta möjligt. Vi är oerhört stolta och tacksamma för deras engagemang och förtroendet från våra gäster, säger marknadsdirektör Maria Hellman-Aarnio.
Grand Travel Awards arrangerades i år för 33:e gången. Vinnarna tas fram genom en stor undersökning bland Sveriges privat- och affärsresenärer samt anställda på Sveriges resebyråer. Frågan de ställts är ”Till vilken grad skulle du kunna rekommendera detta företag till din vän eller kollega?” Skalan var 1-10 och där fick Eckerö Linjen högst NPS, (Net Promoter Score). Undersökningen görs av undersökningsföretaget Nordic Bench.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Maria Hellman-Aarnio, Marknadsdirektör Eckerö Linjen
Telefon: +358 (0)40 579 5762
Eckerö Linjen trafikerar den kortaste vägen över Ålands hav, båtresan tar endast två timmar per väg. Förutom kryssningsverksamheten med fartyget M/S Eckerö är Eckerö Linjen en stor arrangör av turistiska resepaket från Sverige till Åland för både privatpersoner och grupper och man förmedlar de flesta hotell, gästhem och cirka 300 stugor på Åland. Eckerö Linjen har cirka 268 anställda och årsomsättningen uppgår till cirka 810 miljoner kronor (2023). Eckerö Linjen är en del av Eckerökoncernen, som bedriver verksamhet inom sjöfart och turism. I koncernen ingår även Eckerö Shipping, Eckerö Line och Williams Buss.
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke