Connect with us

Marknadsnyheter

R-GOL och Unisport går samman för fortsatt internationell expansion

Published

on

  • R-GOL, en ledande distributör av fotbollsprodukter i Central- och Östeuropa, ägt av Innova Capital, förvärvar Unisport, en ledande e-handelsaktör av fotbollsprodukter, med stark närvaro på sociala medier, från Nordic Capital.
     
  • R-GOL och Unisport är en stark strategisk matchning som går samman för att skala upp expansionen i Europa och globalt.
     
  • Den sammanslagna verksamheten kommer att ha >200 miljoner euro i intäkter, >500 000 fotbollsklubbsmedlemmar, 1,6 miljoner lojalitetsmedlemmar och >10 miljoner följare på sociala medier.

R-GOL, en ledande distributör av fotbollsprodukter i Central- och Östeuropa, ägt av Innova Capital, har tecknat avtal om att förvärva Unisport, en ledande e-handelsaktör inom fotbollsprodukter, med stark närvaro på sociala medier, från Nordic Capital.

Transaktionen är en viktig milstolpe för båda bolagen. Tillsammans har R-GOL och Unisport för avsikt att bli en ledande aktör för fotbollsprodukter för entusiaster, professionella spelare och fotbollsklubbar i Europa och globalt, med en stark strategisk kombination och med en robust gemensam plattform för fortsatt expansion. Företagen har en kompletterande geografisk närvaro, där R-GOL är ledande i Central- och Östereuropa och Unisport i Nord- och Västeuropa. Företagen har dessutom kompatibla distributionskanaler, kompetenser och kunskap. Bolagen förväntas ha gemensamma intäkter för 2024 som överstiger 200 miljoner euro, cirka 475 anställda och en kombinerad årlig tillväxt över de senaste 10 åren på 25%.

Tillsammans har R-GOL och Unisport över 10 miljoner engagerade följare på sociala medier, över 1,3 miljarder YouTube-visningar samt 1,6 miljoner medlemmar i ett av världens största lojalitetsprogram för fotboll. Målet för det sammanslagna bolaget är att fortsätta växa i Europa, att bygga ett heltäckande ekosystem för fotbollsfans, spelare och klubbar, och att utforska nya tillväxtmöjligheter med ambitionen att bli den ledande fotbollsspecialisten globalt.

R-GOL grundades i Polen år 2000 och har under de senaste åren fokuserat på internationell expansion, och har för närvarande verksamhet på 14 marknader i Central- och Östereuropa, som en ledande specialiserad distributör av fotbollsprodukter. Expertkunskap, innovationskraft och långsiktiga samarbeten med klubbar, tillsammans med ett starkt varumärke gör bolaget till en viktig partner för ledande tillverkare av skor, kläder och sporttillbehör. Innova Capital har varit majoritetsägare i R-GOL sedan 2023, och arbetar tillsammans med grundaren, Marcin Radiwon.

Unisport grundades i Danmark 1995 och har utvecklats till en ledande aktör på den europeiska marknaden för fotbollsprodukter. Sedan Nordic Capitals förvärv 2015 har företaget haft en stark och lönsam organisk tillväxt, med intäkter och EBITDA som mer än femdubblats under perioden. Företaget har expanderat till nya marknader som Tyskland och Frankrike, öppnat flaggskeppsbutiker i flera europeiska huvudstäder och har blivit en betrodd partner för fotbollsentusiaster. I nära samarbete med Unisports ledning har Nordic Capital stöttat investeringar i tillväxt i företagets digitala plattform, varumärke, lagerinfrastruktur och partnerskap med fotbollsklubbar och ledande varumärken.

Med dessa framsteg är Unisport nu väl positionerat för att fortsätta sin starka tillväxtresa tillsammans med R-GOL.

”Jag har en dröm om att R-GOL en dag ska stå på pallen i Champions League för vår bransch. Att gå samman med legendariska Unisport, för att spela som ett gemensamt lag, är ett stort steg på vägen att nå den visionen. Tillsammans med Michael och hans team delar vi en passion för fotboll och en ambition om att bli bäst i branschen. Jag är stolt över att vi tillsammans kommer att spela ihop som ett lag, för att uppnå det slutligliga målet – det översta steget på VM-pallen. Jag vill tacka alla i vårt team som har varit en del av resan fram till och med nu och ser fram emot den fortsatta gemensamma resan med Unisport”, säger Marcin Radziwon, grundare och vd, R-GOL.

”Jag är otroligt glad över att Unisport ska samarbeta med R-GOL. Vi delar en gemensam passion för fotboll och har en gemensam vision – om att vara den bästa duon inom fotbollssegment. Tillsammans kan vi förbättra våra erbjudanden och fortsätta leverera oöverträffat värde till våra kunder. Vi har spännande tider framför oss när två dynamiska aktörer inom det europeiska fotbollssegmentet kombinerar sina styrkor och vi står redo att skala upp globalt. Samtidigt vill vi tacka Nordic Capital, vars strategiska vägledning och branschexpertis har spelat en avgörande roll i vår tillväxt och tillsammans har vi uppnått fantastiska resultat. Vi tackar för deras stöd när vi nu går in i nästa fas av vår resa, säger Michael Burk, vd för Unisport.

”Vi är mycket imponerade av vad Unisport har åstadkommit hittills och är oerhört glada över att välkomna dem till Innova & R-GOL-familjen. Transaktionen exemplifierar hur Innova skapar värde genom internationell expansion och effektivt genomförande av en ”Buy and Build”-strategi. Vi ser fram emot att stödja vårt gemensamma team i deras strävan att bli en ledande specialist inom fotbollssegmentet globalt, säger Łukasz Cyran, vd Innova Capital.

”Unisport har genomgått en betydande tillväxtresa under Nordic Capitals ägande. Vi har sett Unisport växa från en framgångsrik lokal nordisk e-handel till en ledande pan-europeisk e-handelsaktör. Bolaget har en stark och lönsam verksamhet med en enorm räckvidd på sociala medier som har drivit på tillväxten. Nordic Capital är både imponerade och stolta över samarbetet med bolagets skickliga ledningsgrupp och vi är glada över att se Unisport ta nästa steg tillsammans med R-GOL”, säger Christian Hedegaard, Managing Director och Country Coverage Manager för Danmark, Nordic Capital Advisors.

Parterna har kommit överens om att villkoren för transaktionen inte ska offentliggöras. Transaktionen förväntas slutföras under tredje kvartalet 2024.
 

Presskontakter:

R-GOL/Innova
Katarzyna Kaczmarek
Tel.: +48 22 544 94 00
email: kkaczmarek@innovacap.com

Unisport/Nordic Capital
Katarina Janerud
Communications Manager, Nordic Capital Advisors
08-440 50 50

katarina.janerud@nordiccapital.com

Om R-GOL
R-GOL är en ledande multi-brand distributör av fotbollsvaror i Central- och Östeuropa. Företaget är för närvarande verksamt i 14 länder i Europa. Utöver sin centrala e-handelskanal driver R-GOL också ett nätverk av 14 fysiska showrooms och arbetar direkt med över 1 000 fotbollsklubbar för att täcka deras behov.
www.r-gol.com

Om Unisport
Unisport grundades 1995 i Köpenhamn. 2002 lanserades den första webbshoppen som levererade den bästa fotbollsutrustningen till fotbollsspelare och supportrar över hela Danmark. Sedan dess har Unisport framgångsrikt lanserat fotbollsbutiker i Sverige, Norge, Finland, Holland, Tyskland, Frankrike och Österrike.  Idag har Unisport över 8,5 miljoner dedikerade följare på SoMe, 1 miljard YouTube-visningar och ett av världens mest omfattande lojalitetsprogram för fotboll med 1,3 miljoner medlemmar.
För mer information, besök
www.unisportstore.com  

Om Innova Capital
Innova Capital är en oberoende private equity-rådgivare som verkar från Polen och gör majoritetsinvesteringar i medelstora företag med verksamhet i Central- och Östeuropa. Sedan starten 1994 har Innova Capital investerat nära 1,4 miljarder EUR i nästan 70 företag i 10 länder i regionen. Innova utsågs av Polish Private Equity and Venture Capital Association (PSIK) till PE Management Firm of the Year 2023. För mer information, besök www.innovacap.com

Om Nordic Capital
Nordic Capital är en ledande sektorspecialiserad private equity-investerare som skapar värdedriven tillväxt och starka, hållbara företag genom förbättringar i verksamheten. Nordic Capital fokuserar på utvalda regioner och sektorer där bolaget har omfattande expertis, stor erfarenhet och bevisade framgångar. Huvudsektorerna är hälso- och sjukvård, teknik- och betalningslösningar, finansiella tjänster samt service- och industriell teknik. De huvudsakliga regionerna är Europa men investeringar görs även globalt inom hälso- och sjukvård och teknik- och betalningslösningar. Sedan starten 1989 har Nordic Capital investerat över 25 miljarder euro i mer än 145 företag.  De senaste entiteterna är Nordic Capital XI med 9 miljarder euro i kapital och Nordic Capital Evolution med 1,2 miljarder euro i kapital från internationella institutionella investerare som tex pensionsfonder. Nordic Capital Advisors har lokala kontor i Sverige, Storbritannien, USA, Tyskland, Danmark, Finland, Norge, och Sydkorea. För mer information om Nordic Capital, besök www.nordiccapital.com

”Nordic Capital” refererar till någon av, eller alla, Nordic Capitals fonder, strukturer och associerade entiteter. Nordic Capitals fonders och strukturers general partners och/eller delegerade portföljförvaltare rådges av flera icke-diskretionära rådgivande enheter, och någon eller alla av dessa refereras till som ”Nordic Capital Advisors”.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Investerarens guide till säljtratten: Varför intäkter är en laggande indikator

Published

on

Två säljare studerar siffror

Som investerare eller trader är du van vid att leta efter mönster och indikatorer som kan förutsäga framtida prisrörelser. Inom teknisk analys (TA) skiljer vi noga på ledande indikatorer (som ger signaler innan en trend vänder) och laggande indikatorer (som bekräftar en rörelse som redan skett). Samma obarmhärtiga logik gäller när vi analyserar fundamentan och tillväxtpotentialen i B2B-bolag.

När kvartalsrapporten släpps stirrar marknaden sig ofta blind på omsättningstillväxt och sista raden. Men sanningen är att dagens intäkter är den ultimata laggande indikatorn. Den omsättning ett B2B-bolag redovisar idag är resultatet av sälj- och marknadsaktiviteter som genomfördes för sex, nio eller tolv månader sedan. Att köpa en aktie enbart baserat på historisk omsättning är som att handla ett index baserat enbart på ett glidande medelvärde – du agerar på gammal information.

För att verkligen förstå ett bolags framtida kassaflöden och fundamentala styrka måste du titta på toppen av deras säljtratt. Det är där de ledande indikatorerna finns.

Säljpipelinen som ledande indikator

Ett bolags säljpipeline (det samlade värdet av alla pågående affärsmöjligheter) är i teorin den bästa ledande indikatorn för framtida intäkter. Om pipelinen växer idag, bör intäkterna växa imorgon. Men precis som i teknisk analys är inte alla signaler tillförlitliga. Marknaden är full av ”falska utbrott” och ”bull traps”.

Många bolag pumpar upp sin pipeline med orealistiska affärsmöjligheter för att lugna styrelsen eller marknaden. Säljarna lägger in företag som visat ett vagt intresse, men som saknar budget eller mandat att fatta beslut. Detta skapar en illusion av framtida tillväxt.

När ledningen styr bolaget efter denna uppblåsta pipeline – man kanske anställer mer leveranspersonal eller drar på sig fasta kostnader i tron att intäkterna är på väg – och affärerna sedan inte materialiseras, slår det skoningslöst mot marginalerna nästa kvartal. En ostrukturerad pipeline är lika farlig som felkalibrerad algoritm; ”Garbage in, garbage out”.

Att skapa en sann signal

Hur bygger ett företag en pipeline som faktiskt utgör en sann signal för framtida intäkter? Svaret ligger i hur inflödet av nya affärsmöjligheter hanteras och filtreras i det allra första ledet.

För att eliminera bruset måste bolag etablera rigorösa processer i toppen av tratten. Detta innebär att sluta mäta fåfänga mätetal som ”antal samtal” och istället fokusera på konverteringskraft och relevans. Genom att integrera professionell och kvalificerad mötesbokning säkerställer företaget att endast de prospekt som har ett faktiskt affärsbehov, rätt beslutsfattare och finansiella muskler tillåts komma in i säljpipelinen.

När denna filtrering sköts med strategisk precision, förvandlas pipelinen från en lista med förhoppningar till en matematisk sannolikhetskalkyl. Det är detta som skiljer bolag med hög volatilitet i sina intäkter från bolag med en förutsägbar, maskinell tillväxt.

Värderingsmultipeln och förutsägbarhet

Varför är detta kritiskt ur ett investerarperspektiv? Finansmarknaden, oavsett om det handlar om börsen, Private Equity eller riskkapital, avskyr osäkerhet och älskar förutsägbarhet.

Ett bolag vars intäkter bygger på en handfull ”stjärnsäljares” ostrukturerade nätverkande bär på en enorm operativ risk. Deras intäkter kommer att vara volatila. Å andra sidan, ett bolag som har byggt en kommersiell arkitektur där de exakt vet hur stor bearbetningsinsats som krävs för att generera en viss intäkt i framtiden, premieras alltid.

Dessa bolag handlas till högre multiplar (P/E eller EV/EBITDA) just för att deras kassaflöden har en lägre riskpremie. Som investerare eller analytiker bör du därför alltid ställa dig frågan: Hur ser maskineriet ut innan affären ens blir en siffra i kvartalsrapporten? Det är där du hittar bolagets sanna momentum.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Slutet för 10-årsavtalen: Flexibla kontor som företagets krisberedskap

Published

on

Pratar i mobil på kontoret

Under det senaste decenniets dopade ekonomi, drivet av nollräntor och billigt kapital, byggde många företag upp enorma fasta kostnader. Det var en era präglad av hybris där bolag glatt signerade 5- eller 10-åriga kommersiella hyreskontrakt för prestigefyllda kontorslandskap, i tron att tillväxten var linjär och evig. Sedan kom räntechocken, inflationen och den geopolitiska oron.

När vi idag diskuterar krisberedskap och resiliens inom näringslivet (”business prepping”) handlar det inte bara om att bygga en likviditetsbuffert för sämre tider. Det handlar om att systematiskt eliminera fasta kostnader och skapa maximal operativ agilitet. I det perspektivet har det traditionella kontorsavtalet förvandlats från en trygghet till en massiv finansiell risk – en regelrätt ”Single Point of Failure” (SPOF) i företagets balansräkning.

Den statiska hyreskostnaden som en SPOF

Det traditionella kommersiella fastighetsmaskineriet bygger på att överföra risk från fastighetsägaren till hyresgästen. Företag låser in sig i långa, oflexibla avtal som indexuppräknas årligen. Om marknaden viker och bolaget måste minska sin personalstyrka med trettio procent, sitter de fortfarande fast med samma enorma overheadkostnad för ekar tomma kvadratmeter.

I en stagnerande eller volatil makroekonomi är kostnadselasticitet – förmågan att omedelbart kunna skala upp eller ner sina utgifter i takt med intäkterna – skillnaden mellan överlevnad och konkurs. Att binda upp framtida kassaflöden i ett decennium för att förvara skrivbord är helt enkelt inte rationell riskhantering längre.

Affärsmässig prepping och ”Space-as-a-Service”

Detta är den fundamentala drivkraften bakom skiftet från traditionella kontor till flexibla kontorshotell och coworking-hubbar (”Space-as-a-Service”). För ett framåtblickande företag är detta ett led i sin strategiska krisberedskap.

Genom att sitta på ett modernt kontorshotell köper bolaget sig friheten att vara agil. Växer företaget snabbt kan man addera fler rum över en natt. Slår en recession till och personalstyrkan måste bantas, kan företaget minska sin kontorsyta med en månads varsel. Kostnaden rör sig därmed i perfekt symbios med företagets aktuella behov och ekonomiska bärkraft, istället för att vara en stel kvarnsten runt halsen.

Delningsekonomi för minimerad overhead

Den andra aspekten av denna riskminimering handlar om resursutnyttjande. En stor del av den dyra kvadratmeterytan i traditionella kontor består av receptioner, lounger, kök och stora styrelserum – ytor som står ekande tomma uppåt 80 procent av arbetsveckan, men som företaget likväl betalar fullt pris för varje månad.

På ett kontorshotell delas denna infrastruktur. Företaget betalar enbart för sin kärnyta. När ledningsgruppen väl behöver stänga in sig för kvartalsplanering, eller när det är dags att samla kunder och partners, betalar man inte för ett ständigt tomt representationsrum. Istället nyttjar man delad infrastruktur och bokar en konferens i Malmö exakt de dagar behoven uppstår. Kostnaden blir en tillfällig, rörlig utgift i stället för en permanent, fast overhead.

Flexibilitet är den nya tryggheten

Illusionen av att ett eget, stort och fast kontor är ett tecken på stabilitet är borta. I dagens makroekonomiska klimat är stabilitet synonymt med flexibilitet.

Företag som strategiskt undviker långa inlåsningseffekter skyddar sina marginaler, säkrar sitt kassaflöde och behåller manöverutrymmet oavsett vad som händer med räntan, inflationen eller konjunkturen. Att flytta verksamheten till en flexibel hubb är inte bara en kontorsfråga – det är modern, ekonomisk krishantering.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nordtech gör en IPO på Stockholmsbörsen

Published

on

Nordtech har pratat om en IPO redan för några år sedan och på senare tid har mjukvarubolag tagit stryk på grund av rädslan för AI. Men Nordtech låter sig inte avskräckas utan tror på det man gör. Tre miljarder kronor kommer företaget att vara värt, dvs det är vad post money-värderingen kommer att vara efter IPO-erbjudandet.

Erbjudande backas upp av flera välkända namn så vi kan räkna med att den här börsnoteringen kommer att gå i mål på ett helt galant sätt.

I skrivande stund har ännu ingen analytiker kommit ut med en rekommendation så det ska bli intressant att se vad de säger, även om det känns som att det kommer att vara tecknarekommendationer.

Här är ankarinvesterarna:

  • Tredje AP-fonden
  • SEB Asset Management
  • Swedbank Robur
  • Protean (fondbolaget)
  • Kramerica Industries (Caspar Callerström)
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys