Connect with us

Marknadsnyheter

Rekordhög orderingång samt förbättrade intäkter och vinst

Published

on

Nacka, Sverige, den 27 april 2021: Mats Rahmström, VD och koncernchef för Atlas Copco, kommenterar resultatet för det första kvartalet som offentliggjordes idag.

”Att vi håller fast vid våra strategiska prioriteringar, tillsammans med den starka återhämtningen från nedgången som orsakades av pandemin förra året, resulterade i en rekordhög orderingång för det första kvartalet”, säger Mats Rahmström. ”En stor del berodde på den ökade efterfrågan på vakuumutrustning till halvledarindustrin, även om samtliga affärsområden uppnådde en god tillväxt för både utrustning och service”.

Orderingången under det första kvartalet ökade till 30 468 MSEK (28 039), en organisk ökning med 18%. Intäkterna ökade 4% och uppgick till 26 021 MSEK

(25 098), en organisk ökning med 13%. Det justerade rörelseresultatet ökade med 11% till 5 649 MSEK (5 099), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,7% (20,3). Avkastningen på sysselsatt kapital var 23% (29) och påverkades negativt av nyligen genomförda förvärv.

Jag är mycket nöjd över att se hur våra stora ansträngningar och vårt fokus, trots den utmanande miljön, ger resultat”, säger Mats Rahmström. ”Att löpande investera i forskning och utveckling samtidigt som vi ökar vår närvaro i segment och marknader där vi ser långsiktig potential är grundläggande i vår tillväxtstrategi. Det är så vi förbättrar våra kunders teknologier och processer, och driver utvecklingen framåt, vilket är grunden för allt vi gör”.

När det gäller utsikterna på kort sikt, även om den globala ekonomiska utvecklingen fortsatt är osäker, förväntar sig Atlas Copco att kundernas affärsaktivitet, kommer att kvarstå på den höga nuvarande nivån.

För mer information kontakta:
Daniel Althoff, Chef Investerarrelationer
076 899 9597 
ir@atlascopco.com

Sara Liljedal, Presschef
08 743 8060 eller 072 144 1038
media@atlascopco.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys