Connect with us

Marknadsnyheter

Så kan arbetsplatsen förebygga alkoholmissbruk

Published

on

Vilken alkoholkultur finns på din arbetsplats? Det är en av de frågor som hamnar i rampljuset under årets upplaga av folkhälsokampanjen Sober October. Precis som tidigare uppmuntrar Sober October dig att våga vara Nykterfiken.

Under oktober pågår Sober October – en folkhälsokampanj som handlar om att dricka mindre och upptäcka mer. Initiativet startades 2012 och genomförs i samarbete mellan tidningshuset Norran och kommunikationsbyrån Henson. Huvudpartners 2024 är Skellefteå kommun, Region Norrbotten och FBE Konsult, och denna gång ligger fokus på alkoholkultur på arbetsplatsen.

– Sober October är ett fantastiskt initiativ och ett tillfälle att stanna upp och reflektera över dina alkoholvanor. Här kan arbetsplatskulturen ha en väldigt stor inverkan, säger Ingela Hjulfors Berg, generalsekreterare för Sober October.

Ingela Hjulfors Berg har personlig erfarenhet av när alkohol blir verktyget för att hantera stress, fira framgång och tackla motgång mitt i karriären. Hon hoppas att årets kampanj ska öppna för diskussioner kring vilken roll alkoholen har både på och utanför arbetsplatsen.

– Det var i samband med Sober October 2016 som jag bestämde mig för att ta en alkopaus. Det började med 100 dagar, som blev till åtta år, och idag har jag gjort slut med alkoholen. För mig var Sober October ett startskott för ett nytt sätt att se på drickandet, säger Ingela Hjulfors Berg.

Med Sober October uppmuntras deltagare att ta en månads alkopaus, och framför allt att reflektera över de alkoholnormer som finns i vänkretsen, på arbetsplatsen och i samhället. Via Sober Octobers digitala kanaler erbjuds hela månaden föreläsningar och samtal, inspiration och tips för den som vill veta mer om allt från alkoholfria vintrender till hur du kan agera om du upplever att din arbetsplats har en osund alkoholkultur.

– Att vara en del av Sober October behöver inte betyda att du ska bli nykterist, bara att du bjuder dig själv på en månads utrymme att reflektera över alkoholens roll i ditt liv. Vi kallar det att vara Nykterfiken, säger Ingela Hjulfors Berg.

Under oktober månad möter vi bland andra Sober Octobers nya ambassadör Molly Rudbo, som berättar om resan från krögare med vinbar till nykter sommelier. Vi träffar dessutom Marcus Axelsson på FBE Konsult som erbjuder stöd för arbetsgivare och medarbetare kring beroendeproblematik, tv-doktorn Jens Persson och programledaren Sarah Mansouri. Mer information om Sober October hittar du på soberoctober.se eller på Instagram: @soberoctoberswe.

Kontakt:
Ingela Hjulfors Berg
Generalsekreterare, Sober October
070-231 93 22

hej@alkoless.se

Åsa Stocksén
Vd, Henson
070-739 74 32

asa.stocksen@henson.nu
 

Sober October är en nationell kampanj för hälsa och välbefinnande. Näringsliv, kommuner, föreningar och inte minst privatpersoner bidrar tillsammans till att ifrågasätta alkoholnormen. Under en alkoholfri månad unnar du dig att må lite finare, prestera lite bättre och upptäcka mer.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys