Marknadsnyheter
Sako Oy och Finlands Försvarsmakt tecknade ett upphandlingsavtal om ett nytt gevärsystem
Försvarsmaktens logistikverk och Sako Oy tecknade 12.1.2022 ett upphandlingsavtal det nya gevärsystemet M23. Före upphandlingen har Sako Oy och Försvarsmakten under åren 2020–2021 samarbetat angående utvecklingsarbete som gäller av gevärsystemet enligt ett intentionsavtal mellan Försvarsmakten och Sako Oy.
Upphandlingsavtalets totala värde med mervärdesskatt är cirka tio miljoner euro, och dessutom ingår i avtalet en reservation om en eventuell senare tilläggsupphandling.
”Sako Oy har sina rötter djupt i den finska försvarsindustrin. Förra året hade Sako hundraårsjubileum och vi har samarbetat tätt med Finlands Försvarsmakt i flera decennier. Vi värdesätter stort det förtroende som Försvarsmakten visar oss och det här upphandlingsavtalet fördjupar vårt samarbete och skapar nya jobb i Finland samt bidrar till att förbättra Finlands försörjningsberedskap”, konstaterar Sakos verkställande direktör Raimo Karjalainen.
Gevärsystemet M23 som upphandlas omfattar två gevärkonfigurationer: Prickskyttegevär 23 för prickskyttar och Gevär 23 för infanterigruppens understödsskyttar, inklusive utrustning, reservdelar, underhållsverktyg och utbildning från Sako för användning och underhåll. Gevären är designade av Sako och baseras på den välkända AR10-plattformen. Gevären är halvautomatiska och levereras i kalibern 7.62 NATO.
”Avtalet är betydande och mycket viktig för affärsverksamheten Sako Defence & Law Enforcement. Under gevärsystemets utvecklingsfas har vi tillsammans med Försvarsmakten genomfört flera omfattande testperioder i olika förhållanden och vi känner att gevärsystemet M23 är en lösning som passar speciellt Finlands Försvarsmakts operativa behov”, konstaterar affärsdirektören för Sakos Defence & Law Enforcement Arto Kaikkola.
”Den publicerade affären är det första leveransavtalet som gäller Sakos nya, halvautomatiska gevär och leveranserna till Finlands Försvarsmakt börjar senare under detta år. Den här nya produktfamiljen är i sin helhet en betydande affärsmöjlighet för Sako såväl i Finland, i Norden som globalt. Vi är mycket nöjda med att det tecknade avtalet också möjliggör gemensamma gevärsupphandlingar för Finland och Sverige”, fortsätter Kaikkola.
En riktlinje vid produktutvecklingen av gevärssystemet M23 har varit möjligheten att tillverka vapnet i hemlandet. Gevären kommer att tillverkas vid Sakos fabrik i Riihimäki och således förbättrar projektet nationens försörjningsberedskap samt bidrar till att den kunskap och teknik samt tillverknings- och reparationskompetens som gäller vapensystem hålls kvar i Finland.
”Under de senaste åren har vi investerat mycket i vår tillverkning och produktutveckling och vi kommer att fortsätta investera i affärsverksamhet med gevär och patroner under de kommande åren. Vi har förbundit oss till ständig kompetensutveckling i Finland. Upphandlingsavtalet fördjupar samarbetet mellan Sako och Finlands försvarsmakt, skapar jobb i Finland och bidrar till att förbättra Finlands försörjningsberedskap”, berättar verkställande direktör Karjalainen.
Upphandlingsavtalet undertecknades vid staben för Försvarsmaktens logistikfunktion i Tammerfors 12.1.2022.
Mera information
Verkställande direktör Raimo Karjalainen, Sako Oy, tfn 010 830 5200 (växel).
Om Sako
Sako grundades år1921 och har en skiftande historia. Sako grundades för att reparera och underhålla vapnen i Finlands skyddskårer. Verkstaden blev ett bolag med namnet Suojeluskuntain Ase- ja Konepaja Osakeyhtiö (”Skyddskårernas Vapen- och Maskinverkstad Aktiebolag”) och år 1927 blev det ett aktiebolag med det förkortade namnet Sako. Företaget har haft en central roll i Finlands försvarsindustri och har varit en pålitlig leverantör för tiotals försvarsmakter runt om i världen.
Sako har tagit fram militär-, prickskytte- och jaktgevär samt patroner redan i hundra år. Vårt rykte, våra högklassiga produkter och vår trovärdighet utgår ifrån våra anställdas unika färdigheter och yrkesstolthet. Under de hundra åren har företaget vuxit och fokuserat på internationalisering, utmärkta produkter, respekt för de egna hantverkarna och personalen samt tillhandahållande av innovativa lösningar för våra kunders behov.
År 2000 anslöts Sako till Beretta Group, med unika tillverkningstraditioner inom skjutvapen som sträcker sig ända till år 1526. Det här samarbetet är för Sako en unik möjlighet att tillhandahålla omfattande lösningar och system för kunderna.
Sako ser på framtiden med större tillit än någonsin. Det är med stolthet som vi fortsätter utvecklar våra gevärtillverkningsfärdigheter och -kunskaper med respekt för den omgivande naturen.
About Beretta Defense Technologies
Beretta Defense Technologies is an alliance of four market leading companies: Beretta, Benelli, Sako and Steiner. These founding companies of Beretta Defense Technologies have been globally well known through decades of leadership, innovation and investment and now form a single source contact for the high tech military & law enforcement hardware the are renowned for.
Beretta Defense Technologies is a concept that has grown from the needs of governments and agencies to cover a wide range of complicated scenarios, by providing with the unique combination of services, weaponry and equipment – from firearms, ammunition, optronics to tactical clothing – in order to match every operational needs.

Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
