Marknadsnyheter
SBP Kredit AB utser Sedermera Corporate Finance AB till likviditetsgarant för bolagets vinstandelslån samt meddelar resultat av skriftligt förfarande för ändring av fondens villkor
SBP Kredit AB (publ) (”SBP Kredit”) utser Sedermera Corporate Finance AB till likviditetsgarant för bolagets vinstandelslån (andelsklass A). Likviditetsgarantin påbörjas den 14 september 2022.
Sedermera Corporate Finance AB kommer i sitt uppdrag som likviditetsgarant att kontinuerligt ställa handelsorder på vardera köp- och säljsida i orderboken för SBP Kredit AB:s vinstandelslån samt tillse att det hålls en förutbestämd spread.
Innehavarna av vinstandelslånen med ISIN SE0014782827 (med ett sammanlagt utestående belopp om 592 200 000 kronor) utgivet av SBP Kredit AB, har fattat beslut i det skriftliga förfarande som SBP Kredit kallade till den 7 september 2022.
SBP Kredit kan idag meddela att mer än 50 procent av andellåneinnehavarna har röstat ja till ändringarna av fondens villkor och därmed är förslagen som SBP Kredit la fram i det skriftliga förfarandet godkända. Svarstiden för skriftligt förfarande går ut 21 september men eftersom erforderlig majoritet erhållits ska ett beslut anses fattat. Förändringen innebär utökad ram från 1 miljard kronor till 3 miljarder kronor för vinstandelslånet.
De nya villkoren finns publicerade på sbpkredit.se
Denna information är sådan som bolaget är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen.
Stockholm den 13 september 2022
För vidare information vänligen kontakta:
David Haak, VD SBP Kredit AB
Tel 073- 828 32 35, david.haak@sbpkredit.se
Albert Olofsson, CFO, SBP Kredit AB
Tel 070-341 53 19, albert.olofsson@sbpkredit.se
Om Svensk BostadsPartner med fonden SBP Kredit:
SBP finansierar projektutveckling och byggnation utav alla typer av fastigheter.
Vi skapar förutsättningar att genomföra fastighetsprojekt i Sverige. Genom att lånefinansiera projekt erbjuder vi ett komplement till sedvanlig bankfinansiering. Sedan starten 2016 har vi beviljat mer än 150 krediter på totalt nästan 4 miljarder kronor.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke