Marknadsnyheter
Securitas AB Delårsrapport januari–juni 2021
APRIL-JUNI 2021
- Försäljning 26 499 MSEK (26 556)
- Organisk försäljningstillväxt 8 procent (–4)
- Rörelseresultat före avskrivningar 1 471 MSEK (1 075)
- Rörelsemarginal 5,6 procent (4,0)
- Jämförelsestörande poster –259 MSEK (–61), hänförliga till de tidigare kommunicerade transformationsprogrammen och kostnadsbesparingsprogrammet i koncernen
- Vinst per aktie 2,09 SEK (1,50)
- Vinst per aktie, före jämförelsestörande poster, 2,64 SEK (1,62)
- Rörelsens kassaflöde 63 procent (248)
JANUARI–JUNI 2021
- Försäljning 52 313 MSEK (54 976)
- Organisk försäljningstillväxt 4 procent (–1)
- Rörelseresultat före avskrivningar 2 727 MSEK (2 161)
- Rörelsemarginal 5,2 procent (3,9)
- Jämförelsestörande poster –395 MSEK (–106), hänförliga till de tidigare kommunicerade transformationsprogrammen och kostnadsbesparingsprogrammet i koncernen
- Vinst per aktie 3,95 SEK (3,11)
- Vinst per aktie, före jämförelsestörande poster, 4,75 SEK (3,32)
- Nettoskuld i förhållande till EBITDA 2,2 (2,1)
- Rörelsens kassaflöde 81 procent (141)
Koncernchefen kommenterar
”Ett starkt kvartal inom hela koncernen”
IMPLEMENTERINGEN AV STRATEGIN GER EFFEKT MEDAN VI HANTERAR EFFEKTERNA FRÅN COVID
- Utvecklingen i koncernen bevisar att vår strategi ger effekt. Vi fortsätter att genomföra vår strategi och omvandla företaget:Vi har stärkt vår verksamhet det senaste året genom fokus på lönsamhet och kostnadskontroll för att skapa goda marginaler övergripande inom verksamheten, inklusive flygplatsverksamheten.
- Transformationsprogrammen implementeras enligt plan och vi ser nu effekterna i praktiken.
- Vi ser en positiv utveckling i verksamheten inom säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet, och det är ett tydligt fokusområde att öka tillväxttempot ytterligare.
LÖNSAM TILLVÄXT I FOKUS
Koncernens organiska försäljningstillväxt under det andra kvartalet var stark och uppgick till 8 procent (–4), där samtliga affärssegment redovisade 8 procents organisk försäljningstillväxt. Utvecklingen i det andra kvartalet 2021 var stark inom hela koncernen. Kommersiella aktiviteter och drivkraften i försäljningen ökar i samtliga av våra affärssegment, då nedstängningar och restriktioner lättas.
Verksamheten för flygplatssäkerhet återhämtas gradvis och vi fortsätter att förbättra lönsamheten genom att noggrant utvärdera varje kontrakt. Försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet utgjorde 22 procent (21) av den totala försäljningen i det andra kvartalet, med en valutajusterad försäljning på 11 procent (0).
Det valutajusterade rörelseresultatet för koncernen ökade med 50 procent under det andra kvartalet och rörelsemarginalen uppgick till 5,6 procent (4,0). De positiva effekterna av vår strategi och det gradvis förbättrade affärsklimatet stärkte samtliga våra affärssegment, men de var även hjälpta av normala nivåer på avsättningar för potentiella kundförluster jämfört med de höga nivåerna föregående år samt av kostnadsbesparingsprogrammet som infördes 2020.
De totala prisjusteringarna i koncernen var på samma nivå som lönekostnadsökningarna under det andra kvartalet, trots en utmanande arbetsmarknad, speciellt i USA, med arbetskraftsbrist och lönetryck. Stöd från statliga bidrag fortsatte, främst relaterade till deltidspermitterade medarbetare, men på en lägre nivå, i enlighet med den generella utvecklingen av coronapandemin.
Under de senaste tolv månaderna har vi stärkt vår verksamhet genom ökat fokus på lönsamhet i kontrakten. Vi utvärderar kontraktsportföljen i samtliga affärssegment. Vidare har vi minskat komplexiteten genom att lämna elva länder varav 10 är slutförda.
Koncernen redovisade ett starkt kassaflöde under det andra kvartalet, hjälpt av ett stort fokus på utestående kundfordringar.
POSITIONERAD FÖR FORTSATT OSÄKERHET AVSEENDE COVID
Coronapandemin är fortsatt i fokus i det dagliga arbetet när vi stänger det andra kvartalet 2021. Medan det fortsatt råder osäkerhet kring de långsiktiga konsekvenserna av pandemin, kommer vi ut starkare tack vare de åtgärder som vi vidtog tidigt. Tillsammans med en solid finansiell ställning har vi den styrka som hjälper oss att hantera ytterligare utmaningar och att genomföra vår strategi.
FAST BESLUTNA ATT NÅ TRANSFORMATIONSMÅLEN
Vi börjar att skörda vinsterna av vårt transformationsprogram i Security Services North America som infördes 2019, och vi ser nu ett positivt bidrag till utvecklingen i rörelsemarginalen i affärssegmentet under det andra kvartalet. Därtill utvecklas affärstransformationsprogrammet i Europa och Ibero-Amerika enligt plan. Vi är övertygade om att med dessa program kommer vi att ändra affärsmixen och vi är fast beslutna att nå marginalmålen hänförliga till programmen.
Idag kommunicerade vi förvärvet av Protection One, ett marknadsledande företag inom säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet i Tyskland. Under 2020 förvärvade vi bolag inom elektronisk säkerhet på åtta fokusmarknader. Förvärven och integrationen av dem utvecklas väl och bidrar till vår ambition om att dubbla vår verksamhet inom säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet. Vi fortsätter att aktivt utforska ytterligare förvärvsmöjligheter.
Vi har levererat en stark utveckling i koncernen under det första halvåret 2021. Securitas medarbetare har fortsatt att visa uthållighet i en utmanande situation, och styrkan i medarbetarna och framstegen inom vår affärstransformation bekräftar riktningen och ambitionen för de kommande åren.
Magnus Ahlqvist
VD och koncernchef
KALENDER FINANSIELL INFORMATION
29 oktober 2021, ca kl 13.00
Delårsrapport januari–september 2021
8 februari 2022, ca kl 8.00
Helårsrapport januari–december 2021
För ytterligare information om
Securitas IR-aktiviteter, se
www.securitas.com/sv/investerare/finansiell-kalender
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Analytiker och media är välkomna att delta i en telefonkonferens den 29 juli 2021 kl 14.30, där Securitas VD och koncernchef Magnus Ahlqvist och finansdirektör Bart Adam presenterar rapporten och svarar på frågor. Telefonkonferensen kommer också att ljudsändas via Securitas hemsida. För att delta i telefonkonferensen under mötet, vänligen ring fem minuter innan mötet börjar, från:
USA: + 1 631 913 1422
Sverige: + 46 8 566 426 51
Storbritannien: + 44 333 3000 804
Vänligen använd följande pinkod för telefonkonferensen: 621 490 78#
Ljudsändningen av telefonkonferensen kan följas på denna länk:
www.securitas.com/sv/investerare/webbsandningar/.
En inspelad version av ljudsändningen kommer att vara tillgänglig på
www.securitas.com/sv/investerare/webbsandningar/ efter telefonkonferensen.
För ytterligare information kontakta:
Micaela Sjökvist, Chef investerarrelationer, 076-116 7443
OM SECURITAS
Securitas har en ledande lokal och global marknadsnärvaro med verksamhet i 47 länder. Våra verksamheter är organiserade i tre affärssegment: Security Services North America, Security Services Europe och Security Services Ibero-America. Vi har också verksamhet i Afrika, Mellanöstern, Asien och Australien, vilka utgör divisionen AMEA. Securitas har kunder av alla storlekar, inom många olika branscher och kundsegment. Säkerhetslösningar baserade på kundens behov skapas genom olika kombinationer av platsanknuten bevakning, mobil bevakning och fjärrövervakning, elektronisk säkerhet, brandskydd och trygghetslösningar samt riskhantering för företag. Vi anpassar våra lösningar efter de risker och behov som varje kund har genom ökat kundengagemang och kontinuerligt ökad kunskap. Securitas är börsnoterat i Large Cap-segmentet på Nasdaq Stockholm.
Koncernens strategi
Securitas leder omvandlingen av säkerhetsbranschen genom att sätta våra kunder i hjärtat av vår verksamhet. Vi löser våra kunders säkerhetsbehov genom att erbjuda kvalificerade och engagerade medarbetare, djup expertis och innovation inom alla våra säkerhetstjänster, förmågan att kombinera tjänster till lösningar och genom att använda data för ytterligare intelligens. För att verkställa våra strategi att bli en partner inom intelligenta säkerhetstjänster, fokuserar vi på fyra områden: att stärka våra medarbetare, kundengagemang, ledarskap inom säkerhetstjänster och innovation, samt effektivitet.
Koncernens finansiella mål
Securitas har tre finansiella mål:
- En genomsnittlig ökning av vinst per aktie med 10 procent per år
- Nettoskuld i förhållande till EBITDA om i genomsnitt 2,5
- Rörelsens kassaflöde ska vara 70 till 80 procent av rörelseresultatet före avskrivningar
Securitas har också uttalat en ambition om strategisk omvandling – att fördubbla försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet till 2023, jämfört med 2018.
Securitas AB (publ.)
Box 12307, 102 28 Stockholm,
Sverige
Besöksadress:
Lindhagensplan 70
Telefon: +46 10 470 30 00
Organisationsnummer:
556302–7241
www.securitas.com
Denna information är sådan som Securitas AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande kl 13.00 torsdagen den 29 juli 2021.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
