Connect with us

Marknadsnyheter

Sista dag för teckning av aktier i Svenska Aerogel Holding AB med stöd av teckningsoptioner serie 1

Published

on

Notera att sista dag för teckning är 27 mars 2021, vilket i praktiken betyder fredag 26 mars för de flesta finansiella institut.

En teckningsoption (TO1) ger rätt att teckna en ny aktie för 0,58 kr. Personer ur styrelse och ledning samt aktieägare kommer att nyttja sammanlagt 1 634 653 teckningsoptioner genom teckningsförbindelse-avtal. 

Svenska Aerogel erbjuder banbrytande materiallösningar med Quartzene som skapar värde och påverkar omvärlden. Tor Einar Norbakk, vd förklarar:

– Alla industrier har ett stort behov av en mer hållbar framtid. Det är en pågående förändring,  vår drivkraft och samtidigt vår affär. Quartzene tillför avgörande hållbara egenskaper i en slutprodukt, t ex förbättras isoleringen mot värme, kyla, ljud och brand; samtidigt som vikten minskar.

Den kommersiella potentialen är nästintill oändlig och nu växlar Svenska Aerogel upp kommersialiseringstakten.

– Bygg och fastighet är det segment där vi förväntar oss en snabb expansion de kommande åren, men vi tror starkt på potentialen i alla våra utvalda segment, säger Tor Einar Norbakk.

 Lyssna på presentationen från 10 mars då Tor Einar Norbakk deltog i Nordens största digitala investerarträff aktieportfoljen-live-10-mars-2021.

För ytterligare information: aerogel.se

Tor Einar Norbakk, Vd Svenska Aerogel, 070 616 0867, toreinar.norbakk@aerogel.se

Om Svenska Aerogel Holding AB (publ)

Svenska Aerogel har utvecklat Quartzene, nästa generations aerogel. Quartzene är ett tillsatsmaterial för produkter inom segmenten; transport, processindustri, papper&massa samt och bygg&fastighet. Svenska Aerogel Holding AB är listat på Nasdaq First North Growth Market. Certified Adviser är FNCA info@fnca.se, 08-528 003 99. Informationen lämnades, genom Vd Tor Einar Norbakks försorg, för offentliggörande den 25 mars kl. 18:00.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys