Connect with us

Marknadsnyheter

Skolon prisat som Bästa Blekingeföretag på Guldekengalan

Published

on

Den 4 oktober hölls Blekinges årliga näringslivsgala Guldeken, en gala som belönat goda prestationer inom näringslivet sedan 1995. Som vinnare av Bästa Blekingeföretag, ett företag som visat upp goda resultat under året och sticker ut utöver det vanliga, stod Skolon AB (publ).

Den 4 oktober intog Guldeken, Blekinges årliga näringslivsgala, Brinova Arena i Karlskrona för att fira 30-årsjubileum och prisa goda insatser och prestationer inom näringslivet under året som gått.

 

Priset Bästa Blekingeföretag lyfter företag som visar upp goda resultat i form av lönsamhet och tillväxt, sticker ut utöver det vanliga och tillför något som är positivt för Blekinge, ett pris som Skolon AB kammade hem under årets gala. Skolons vd Oliver Lundgren mottog priset på scen och kommenterar:

 

– Det känns roligt och hedrande att vi uppmärksammas på vår hemmaplan, här där vi en gång startade och fortfarande har vårt huvudkontor. Vi har haft ett fantastiskt år med internationell expansion och hög tillväxt och som vanligt är Skolons framgång inget annat än en enorm teaminsats.

 

Skolons vd Oliver Lundgren har sedan tidigare även prisats i kategorin “Årets unga entreprenör”, under Guldekengalan 2021.

 

För mer information, vänligen kontakta:

Oliver Lundgren

CEO / Verkställande direktör

oliver.lundgren@skolon.com

+46 (0)733-12 67 77

 

Om Skolon

Skolon är ett svenskt SaaS-bolag (Software as a Service) som utvecklar en digital plattform för skolor och som samlar alla digitala verktyg och läromedel från olika leverantörer på ett ställe. Skolon får digitala skolverktyg att fungera i klassrummet och bolagets plattform gör det enkelt och säkert att arbeta digitalt i skolan. Bolagets kunder är primärt kommunala och privata skolhuvudmän i Sverige och Norge.

 

Skolons aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
FNCA Sweden AB är bolagets Certified Adviser.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys