Marknadsnyheter
SÖKES: PLATSCHEF. FINNES: LOKAL I ÖSTERSUND. ÖPPNING: ÅRSSKIFTET

Porten till fjäll-Sverige men också staden som i modern tid tvålat till Arsenal på den stora fotbollsscenen. Vi har äntligen fått nycklarna till Ahlsells gamla lokal i Östersund, på Chaufförvägen 33, fem bomliftar från E14. Men först ska det lokala laget byggas och vi söker platschefen som vill forma ett urstarkt lag och som vill med på vår utmanarresa.
Platschef önskad: för utmanande resa, dåligt betalt, helt själv till att börja med, fyra månader utan depå, konstant hotad av konkurrenterna på orten, säker seger högst tvivelaktigt, erkännande först vid öppning.
– Bygga är en lagsport och här är varje spelare superviktig. Vi vill nu hitta en platschef som lever och andas Östersund. Denne person kommer sedan få bygga sitt startklara lag till öppningsfesten vid årsskiftet, säger Tommy Johansson, regionchef Renta mellersta Norrland och tillägger:
– Östersund är navet för många spännande byggprojekt och vi längtar efter att visa upp vår tillgänglighet och service i staden. Men först, ska vi hitta vår platschef.
Varför Renta?
Vi på Renta vet att stor frihet skapar engagemang. Ett engagemang som förenar. Därför är den individuella friheten central och omtanken lokal. Men minst lika central är våra kunder, vår nummer 10. Det är tack vare dem som spelet klaffar och det är dem som utvecklade oss till att bibehålla det lilla bolagets charm i takt med att vi lagt på oss de stora bolagens muskler. Med 53 depåer i hela Sverige har vi samlats under samma flagg, maskinuthyrare som tror på samma sak. Som bryr sig. Om den lokala byggaren och närområdet hela vägen ut till riksbyggaren och Sverige. Om varandra och om dig. Frågan är nu; ska du, eller någon du känner, med?
Ring Tommy
Eller mejla:
Tommy Johansson, Regionchef Renta mellersta Norrland
tommy.johansson@lemaskin.se
070-524 38 61
Inte platschef?
Vi kommer senare och med den anställde platschefens hjälp även behöva lokala:
- Innesäljare
- Utesäljare
- Transportörer med maskinkunskap
- Mekaniker & Servicetekniker
Marcus Sölsnaes, CMO
marcus.solsnaes@renta.se
070 530 27 21
Vi finns för hela Sverige. Från norr till söder, öst till väst. För vi bryr oss om ditt bygge. Som maskinuthyrare till främst bygg- och anläggningsbranschen erbjuder vi ett brett utbud av produkter och tjänster, bland annat verktyg av olika slag, små och medelstora anläggningsmaskiner, liftar, el- och energiutrustning, ställningar och väderskydd samt bodar för byggarbetsplatser. Vi är 520 anställda som vet att frihet skapar engagemang, och det är det som förenar oss. Idag har vi 53 depåer runt om i Sverige och vi fortsätter växa eftersom vi fortsätter investera i nya depåer och utrustning av högsta kvalitet. Men framför allt för att vi bryr oss om det lokala närområdet, om varandra och våra kunder. Vi kallar det sunt Rentaförnuft.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke