Marknadsnyheter
Stephen Colbert, MMA och Beverly Hills 90210. Allt det och mycket mer, helt gratis på Pluto TV i september!
Stockholm, 31 augusti 2022 — Semestern är slut och hösten är här, men vad gör det när Pluto TV fyller på med ännu mer livesport, dramaserier, dagsfärsk nyhetssatir med Stephen Colbert och en kanal helt dedikerad 90-talets absolut största ungdomsserie, Beverly Hills 90210.
Pluto TV har nu över 80 kanaler med filmer, tv-serier, humor, sport, nyheter, barnprogram samt Viaplay-favoriter som Lyxfällan, Svenska Hollywoodfruar och Paradise Hotel och tusentals timmar on-demand-innehåll. Helt gratis och utan krav på registrering.
Live i september
Taylor Hawkins Tribute Concert – 3 september
Paramount tillsammans med Foo Fighters och Hawkins-familjen presenterar en stjärnspäckad hyllningskonsert för Foo Fighters-trummisen Taylor Hawkins som tragiskt gick bort tidigare i år. Medverkar gör några av de största namnen inom musikindustrin som tillsammans uppträder för att fira livet, musiken och kärleken till en av de mest älskade musikerna inom modern rock. Konserten äger rum den 3 september på Wembley Stadium i London.
Konserten sänds live på Pluto TV den 3 september kl: 17.30, och från 5 september finns den i Pluto TV:s on-demand sektion.
MMA Galla Roskilde – 3 september
Det blir kampsport på hög nivå i Roskilde när MMA Galla Roskilde går av stapeln den 3 september. Totalt blir det 13 matcher varav 2 juniormatcher, 8 amatörmatcher och 3 proffsmatcher mellan fyra svenska och två danska fighters.
Juniormatcherna startar 18.30, amatörmatcherna startar 19.00 och proffsmatcherna startar ca. 21.15.
Bellator 285 – 23 september
BELLATOR återvänder till Dublin och huvudnumret är danske fightern Mads Burnells match mot Pedro Carvalho medan Sveriges Karl Albrektsson ställs mot Karl Moore i en förberedande match. Den irländska stjärnan Peter Queally gör comeback på hemmaplan efter en tids skada i en match mot Benson Henderson som nyligen vann över ansedda Islam Mamedov. I co-main-eventet möter Melvin Manhoef den sjunde rankade light heavy weight-veteranen Yoel Romero i en efterlängtad sammandrabbning.
World RX Latvia – 3 & 4 september
World RX Latvia kommer att äga rum på den klassiska Biķernieki-banan i utkanten av Riga. Det är landets enda permanenta motor racing-bana med en historia som går tillbaka till 50-talet.
World RX Portugal – 17 & 18 september
World RX Portugal körs högt upp i Vila Real-bergen i norra Portugal. Den pittoreska Montalegre-banan var en del av FIA World Rallycross Championship redan 2014. Den böljande naturen och det oförutsägbara vädret har bäddat för många hisnande race genom åren.
Nya kanaler på Pluto TV
Beverly Hills 90210 – kommer i september
Beverly Hills 90210 var en av 90-talets mest älskade serier och blev snabbt ett globalt popkulturfenomen som påverkade en hel generation tonåringar. Nu får Donna, Brandon, Dylan, Kelly, Steve och alla de andra på caféet The Peach Pit en alldeles egen kanal på Pluto TV.
Det nu ikoniska tonårsdramat är skapat av Darren Star och producerat av Aaron Spelling, som även ligger bakom 90-talets andra stora ungdomsserie Melrose Place (som också har en egen kanal på Pluto TV från augusti).

Love Island UK, säsong 1-4 – släpps 1 september
Allas brittiska favoritdejtingprogram är tillbaka! Packa din resväska och gör dig redo för en lång varm sommar med Love Island UK. Möt singlar från säsong 1-4 när de tar över den lyxiga Love Island-villan för åtta veckor av sol, hav och smooching. Alla i jakt på den ultimata sommarromansen och prissumman på £50 000!
Jakt är jakt – släpps 8 september
Nu kommer Sveriges populäraste jaktprogram till Pluto TV. Jakt är jakt tar oss med på spännande jaktutflykter runt om i världen. Från springbocksjakt i Namibia till vildsvinsjakt i Värmland, alltid med en rejäl dos humor.
NCIS – kommer i september
Den populära serien NCIS är mer än bara ett actiondrama. Med ordentliga doser humor ligger fokus ofta på den ibland komplexa men alltid underhållande dynamiken hos agenterna från Washington D.C:s Major Case Response Team, som tvingas arbeta tillsammans i stressade situationer. Från mord och spionage till terrorism och stulna ubåtar reser dessa specialagenter under ledning av den strama Leroy Jethro Gibbs (Mark Harmon) jorden runt för att utreda alla brott med anknytning till marinen eller marinkåren.
Rules of Engagement – kommer i september
Nu kommer den Emmy-nominerade sitcom-serien med Patrick Warburton (David Puddy i Seinfeld), Megyn Price (The Ranch), Oliver Hudson (Nashville) och David Spade (Grown Ups) i huvudrollerna till Pluto TV. Serien handlar om ett gäng vänner som alltid lyckas hamna i dråpliga situationer när de ska ta sig an vardagsproblem som svårtydda dejter, hur man undviker hushållsarbete och hur man håller ihop ett äktenskap.
Nytt på On-Demand
The Late Show with Stephen Colbert – kommer i september
Med sin karaktäristiska satir och vassa humor leder Stephen Colbert USA:s största talkshow, The Late Show with Stephen Colbert. Den Emmy-nominerade showen sänds från den historiska Ed Sullivan Theatre i New York och där gästas Colbert dagligen av världskändisar som pratar om allt från politik och affärer till underhållning och musik. The Late Show with Stephen Colbert kommer att finnas både on-demand och på kanalen Pluto TV Comedy.

Lyxfällan, säsong 32 – släpps 6 september
Lyxfällans team fortsätter oförtröttligt hjälpa personer som hamnat snett och fått ekonomiska bekymmer. Unga och gamla, singlar och par får alla hjälp med att reda ut sin snåriga privatekonomi, men det är inte lätt och kräver både små och stora uppoffringar.
För mer information:
Emma Strøbæk
PR Manager – Paramount, Nordics
Tel: 0730318346
Mail: emma.strobaek@vimn.com
Om Pluto TV:
Pluto TV, en del av Paramount Global, är den ledande gratis streaming-tv-tjänsten och levererar hundratals linjära livekanaler och tusentals on-demand-titlar till en global publik på över 64 miljoner aktiva användare i månaden. Den Emmy®-belönade streamingtjänsten erbjuder en mångfald av kanaler, i samarbete med nästan 400 internationella medieföretag med ett brett utbud av genrer, språk och kategorier med filmer, tv-serier, sport, nyheter, livsstil, barnprogram och mycket mer. Pluto TV kan lätt nås och streamas via mobil, webb och anslutna tv-enheter. Med huvudkontor i Los Angeles sträcker sig Pluto TV:s växande globala fotavtryck över 3 kontinenter och 30 länder.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
