Marknadsnyheter
Storskogen förvärvar EVIAB Gruppen

Storskogen Storskogen har den 4 januari 2022 ingått avtal om att förvärva en kvalificerad majoritetsandel av aktierna i EVIAB Gruppen. EVIAB Gruppen är en växande koncern bestående av fyra bolag som utför installationsarbeten inom el, vvs, säkerhet och el-teknik. Bolaget rapporterade en omsättning på 118 miljoner kronor under räkenskapsåret 2020 med 10,4 miljoner kronor i EBITDA. Förvärvet förväntas att genomföras i mitten av januari 2022.
EVIAB Gruppen består av Elprofilen i Örebro AB, VVS Profilen i Örebro AB, EVIAB Teknik AB och Säkerhetsprofilen i Örebro AB. Bolagets huvudfokus är installationstjänster hos företag och privatpersoner, och uppdragen varierar från stora byggprojekt som skolor eller ambassader till löpande service hos fastighetsägare eller i privatbostäder. Bolaget har sitt huvudkontor i Örebro och leds av vd Lars Larsen som kommer stanna kvar i sin roll efter transaktionen.
”Detta markerar ett nytt kapitel för bolaget, och vi ser mycket positivt på att fortsätta utveckla bolaget och ta vara på de möjligheter som finns på marknaden tillsammans med Storskogen”, säger Lars Larsen, vd EVIAB Gruppen AB.
Bolaget kommer att ingå i Storskogens vertikal Installation, som är en del av affärsområdet Tjänster.
”Det känns fantastiskt kul att få presentera EVIAB Gruppen som vårt senaste tillskott. Bolaget är välskött, ledningen är framåtlutad och kundreferenserna är mycket goda. Det ska bli enormt spännande att stötta bolaget på den fortsatta resan”, säger Thomas Larsson, Investment Director och ansvarig för vertikalen Installation.
För mer information, vänligen kontakta:
Thomas Larsson, Investment Director och ansvarig för vertikalen Installation
Telefon: +46 70 425 85 55
E-post: thomas.larsson@storskogen.com
Michael Metzler, Pressansvarig
Telefon: +46 704 555 881
E-post: michael.metzler@storskogen.com
Om Storskogen
Storskogen förvärvar och utvecklar välskötta och lönsamma små- och medelstora företag inom affärsområdena Industri, Handel och Tjänster inom Norden, DACH och Storbritannien. Per den 30 september 2021 bestod Storskogen av 94 affärsenheter med sammanlagt cirka 7 000 anställda och en årsomsättning på över 19 miljarder kronor (som om vi hade ägt alla affärsenheter hela den senaste 12-månadersperioden).
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
