Marknadsnyheter
Svenska varumärket Meyenberg lanserar exklusiv tvål med doft i fokus

Wrap up your thoughts. In peace. Sneak a peek at the world around you through new eyes. Nystartade varumärket Meyenberg erbjuder mer än bara tvål. Här möts hög kvalitet, naturliga ingredienser och unik doft i en lyxig produkt.
Augusti 2022 markerar starten för Meyenberg, en ny aktör inom tvålsegmentet grundat av Ida Meyenberg Hall. Varje tvål väver in alla sinnen, från känsla till doft, för att addera det lilla extra i vardagen. Ambitionen är att sätta guldkant på en så enkel rutin som att tvätta händerna.
– Det är en högkvalitativ produkt som verkligen berättar något om den som köper den. Tvålen uppmärksammas av gäster och blir en färgstark inredningsdetalj i badrummet, säger Ida Meyenberg Hall grundare Meyenberg.
Meyenberg står för vitalitet och mod, överlägsen kvalitet och modernt hantverk. Här används väl utvalda naturliga ingredienser för att garantera en så ren produkt som möjligt. Alla tvålar är veganska, berikade med ekologisk aloe vera och neroliolja för mjukgörande effekt. Flaskorna är noggrant framtagna och gjorda utav hundra procent återvunnet material. Det moderna hantverket gör även avtryck i doftprofilerna, utvecklade i samarbete med parfymutvecklare i Grasse.

Bergamot & Sea Salt går i en frisk ton, där krispiga citrusnoter kombineras med havssalt, ros och mjuka noter av sandelträ. Wild Moss & Coriander är något kraftigare och rökigare i sitt utförande. Mossa, eukalyptus och rökigt cederträ möter örtiga inslag av koriander och rabarber. Lavender & Sandalwood är en mer aromatisk tvål. Klassiska toner av lavendel, iris och viol blandas med ädla toner av sandelträ.
Vad väntar härnäst för Meyenberg?
– Kärnan är tvål och doft. Vi har flera produktlanseringar på gång där modernt hantverk, vitalitet, mod och kvalitet möts. Men det tar tid att utveckla de optimala produkterna. Vi jobbade med tvålarna i två år. Så vi har ingen brådska, berättar Ida.
Pris: 290 kr.
Tvålvarumärket har en spännande bakgrund med en mångfacetterad profil. Som Meyenberg själv beskriver det i sina kanaler finns deras ursprung i Schweiz, själ i Sverige och hjärta i Norge – med dubbla slag för Singapore. Dessa influenser gör avtryck i den färdiga produkten som produceras i Frankrike, en ledande producent med lång tradition inom tvålindustrin.
Följ Meyenberg på Instagram: @meyenbergofficial
Hemsida: https://meyenberg.se/
För ytterligare information, vänligen kontakta:
EKPR & Kommunikation │Telefon: 08-667 22 06 │E-mail: info@ekpr.com
Bilder: https://ekpr.kontainer.com/userregister
Meyenberg är ett nystartat svenskt tvålvarumärke med skonsamma produkter för konsument och klimat. Företaget grundades av Ida Meyenberg Hall, tidigare aktiv inom interiörbranschen samt hygienföretag, i augusti 2022. Meyenberg fokuserar på högkvalitativ vegansk tvål med doft, hantverk och helhetskänsla i fokus. Alla produkter tillverkas i Frankrike med en exklusiv doft framtagen av doftexperter i Grasse.
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
