Connect with us

Marknadsnyheter

Sveriges främsta skattejuriststudent 2023 är korad

Published

on

Emelie Boberg från Handelshögskolan vid Göteborg Universitet har utsetts som årets vinnare av en jury och blir därmed Sveriges representant i den internationella finalen av EY Young Tax Professional Of The Year. Totalt var det fjorton finalister från sju olika universitet i Sverige som tävlade om titeln.

Under torsdagen 9 mars avgjordes den svenska finalen av den årliga globala tävlingen Young Tax Professional Of The Year (YTPY) där Emelie Boberg blev utsedd till Sveriges främsta skattejuriststudent och kommer representera Sverige i den globala finalen.

– Det känns så bra. Jag är chockad men det är så roligt, jag är både tacksam och glad, säger Emelie Boberg som studerar på Göteborgs Universitet.

Årets tävlande har utsetts efter en rekryteringsprocess med tester och intervjuer. De fjorton finalisterna studerar på universiteten i Uppsala, Lund, Stockholm, Linköping, Örebro, Umeå och Göteborg. Finalisterna bjöds in till EY:s Stockholmskontor där de i mindre grupper fick tävla att lösa ett skatterättsligt case med inslag av både svensk och internationell skatterätt. Vadera lags lösning presenterades senare för en jury som utsåg vinnaren.

Årets jury bestod av Annika Bremer, Head of Tax, DHL Nordic och Cecilia Lundberg, Group Indirect Tax Manager, Atlas Copco samt två partners inom skatt från EY, Elisabeth Granhage och Johan Agrell. Tävlingens moderator var Bertil Wiman, professor emeritus vid Uppsala Universitet.

Juryns motivering för vinnaren Emelie Boberg:

”Med en tydlig känsla för laget, en god förmåga i skatterätt i att göra det komplicerade förståeligt, dessutom presenterat på ett förtroendeingivande sätt, har Emelie Boberg visat att hon är årets Young Tax Professional of the Year 2023”

På andraplats kom Carl-Hampus Hansson från Uppsala Universitet och på tredjeplats kom Anna Blanca Zingmark från Lunds Universitet.

Om EY Young Tax Professional of the Year
EY startade Young Tax Professional Of The Year 2010 för att uppmärksamma samt utveckla nästa generation skatterådgivare. Sedan 2012 har tävlingen genomförts i Sverige. Tävlingen vänder sig till studenter som är intresserade av skatterätt och är i slutet av sin utbildning.

För mer information, kontakta:
Miriam Franzén, Communication Advisor, EY Sverige, 073-5448280, miriam.franzen@se.ey.com

Om EY
På EY arbetar vi varje dag för att uppfylla vårt syfte ”Building a better working world” och skapa långsiktigt värde för kunder, medarbetare och samhället i stort. Med stöd av data och teknik bygger vi förtroende på finansmarknader och hjälper våra kunder att växa och utvecklas. Vi samarbetar inom våra tjänsteområden revision, redovisning, affärsrådgivning, skatt, strategi och transaktioner. Tillsammans kan vi ställa bättre frågor för att hitta nya svar på de komplexa utmaningar som världen står inför i dag.

EY syftar på den globala organisationen och kan referera till ett eller flera av medlemsföretagen inom Ernst & Young Global Limited som vart och ett är en separat juridisk enhet. Ernst & Young Global Limited, ett bolag registrerat i Storbritannien, tillhandahåller inte tjänster till kunder. Information om hur EY samlar och använder persondata och en beskrivning av vilka rättigheter individer har enligt dataskyddslagen finns på ey.com/privacy. Medlemsföretag inom EY tillhandahåller inte juridiska tjänster där det inte är förenligt med lokal lagstiftning. För mer information om vår organisation, besök gärna www.ey.com/se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys