Marknadsnyheter
Telenor och BTH i nytt strategiskt samarbete

Idag, den 15 september, signerades ett nytt avtal om strategiskt samarbete mellan Telenor Sverige och Blekinge Tekniska Högskola, BTH. Avtalet signerades på Telenors kontor i Karlskrona av Bjørn Ivar Moen, vd för Telenor och Mats Viberg, rektor på BTH.
Bjørn Ivar Moen, vd för Telenor och Mats Viberg, rektor på BTH.
– Jag ser fram emot ett ambitiöst samarbete med mycket driv och kraft bakom. Vi kan gemensamt utveckla områden som är till nytta för vår bransch och våra kunder men också för samhället i stort. Med 5G och mobila privata nät som möjliggörare kan vi med hjälp av BTH:s expertis och spetskompetens inom områden som informations- och cybersäkerhet, AI och maskinteknik ta nya steg för industrins digitalisering, Industri 4.0, säger Bjørn Ivar Moen, vd för Telenor.
En av de konkreta aktiviteterna i närtid är en industridoktorand inom AI och maskininlärning som kommer att vara antagen som forskarstuderande vid BTH, men anställd av Telenor och placerad på Telenors kontor i Karlskrona. Ett annat, nyligen beslutat forskningsprojekt, är Workflex som handlar om framtida flexibla arbetspolicyer och processer.
– Vi har under lång tid haft ett gott samarbete med Telenor. Med det nya avtalet på plats höjer vi ambitionsnivån. Nu påbörjas en matchningsprocess för att hitta bra samarbetsytor och arbetsformer. Det är viktigt att medarbetarna i våra organisationer känner att det finns möjlighet att vara delaktiga och bidra med idéer. Tillsammans kan vi utforska teknik inom allt ifrån autonoma fordon till informationssäkerhet, säger Mats Viberg, rektor på BTH.
Från vänster: Andreas Larsson, vicerektor för samverkan, innovation och entreprenörskap, BTH, Andreas Kristensson, chef för affärsutveckling och IoT, Telenor, Bjørn Ivar Moen, vd för Telenor, Mats Viberg, rektor för BTH, Håkan Grahn, Professor, Institutionen för datavetenskap, BTH, Darja Smite, Professor, Institutionen för programvaruteknik, BTH, Tobias Larsson, Professor, Institutionen för maskinteknik, BTH och Dan Hallengren, kontaktperson för BTH-samarbetet på Telenor.
Presskontakt
Boel Bengtsson
08-410 100 40
press@telenor.se
Om Telenor
Telenor Sverige AB är en helhetsleverantör av telekommunikationstjänster och vårt mobilnät täcker 99,9 procent av hela Sveriges befolkning. Telenor Sverige har i dag 2,8 miljoner mobilabonnenter, cirka 700 000 fiber- och bredbandskunder och en halv miljon tv-kunder. Telenor Sverige omsätter cirka 12 miljarder kronor (2021) och har cirka 1 400 anställda.
Läs mer på www.telenor.se
Om Telenorkoncernen
Telenorkoncernen är en internationell leverantör av kommunikationstjänster inom tele, data och media, med cirka 172 miljoner kunder. Koncernen är en av världens största mobiloperatörer med en omsättning på 110 miljarder norska kronor (2021) och cirka 16 000 anställda. Telenor är noterat på Oslo Børs (TEL).
Läs mer på www.telenor.com
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke