Connect with us

Marknadsnyheter

Togee backas av tech-stjärnor – tar in ytterligare miljoner i kapital

Published

on


På bilden: Jon Hauksson, medgrundare av Storytel, och Ted Nelson, tidigare CCO för Truecaller.

Togee var först i världen med interaktiv och social skärmdelning i mobilen. Nu blir bolaget bakom appen, svenska Togee Technologies, åter först med att ta sin avancerade teknologi till e-handelsföretagen, med nytt kapital i ryggen från bland andra Jon Hauksson, medgrundare av Storytel, och Ted Nelson, tidigare CCO för Truecaller. Målet är att göra Togee till den främsta lösningen för live-shopping på den växande e-handelsmarknaden.

Togee tar E-commerce till Social-commerce

Med Togee som integrerad webb-lösning kan vem som helst starta ett live-shopping event med interaktiv skärmdelning; video, chatt, rit- och inspelningsfunktioner direkt på hemsidan, lika tillgängligt som en chattbot. Den nya investeringsrundan genererar ytterligare 6,1 miljoner SEK. Bland investerarna finns bland andra Jon Hauksson, Ted Nelson och Nicholas Sjögren.

– Både Jon och Ted har gjort imponerande resor. De har tagit bolag från startups till unicorns genom innovativa affärsstrategier och tekniska lösningar. Vi är mycket glada att vi nu stärker ägarbasen med kompetenta tillskott. Det utgör en bra grund för att fortsätta nå ut till fler e-handlare och kunder runtom i världen, och därmed göra browsing och e-handel socialt, interaktivt och mänskligt, säger Daniel Diegelmann, CEO Togee Technologies AB

För intervjuförfrågningar och pressmaterial, vänligen kontakta:

theodor@togee.com

Togee är världens första mobilapp för interaktiv skärmdelning. Med Togee kan mobilanvändare skärmdela från mobilen och samtidigt kommunicera via röst- och videosamtal, chatt och rita på skärmen (doodle), på en och samma gång i realtid. Togee utvecklas av Stockholmsbaserade startupen Togee Technologies AB och finns tillgänglig på både App Store och Google Play. 

För mer information, vänligen besök: www.togee.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys