Marknadsnyheter
Urpremiär 24 september: De livrädda en föreställning om syskonskap, att vara rädd för mörkret och en diktator under sängen


De livrädda är en föreställning om rädslor som kommer till en om natten. Två systrar kan inte somna för att de likt många andra barn är rädda för mörkret, för att göra bort sig och för diktatorn. Pjäsen är skapad av systrarna Marall och Talajeh Nasiri och är inspirerad av deras egen barndom och erfarenhet av flykt.
– Jag vill genom att berätta om rädsla, som alla barn och vuxna kan känna igen sig i, även hitta en ingång till att berätta om att vara barn och ha erfarenheten av att behöva fly och vara rädd för diktatorer och krig. Eftersom många barn i världen och även i Sverige växer upp med den erfarenheten behöver det bli berättat. Men De livrädda handlar även om att vara syskon och ibland bli utelämnande till varandra för att hantera stora saker, säger Marall Nasiri, regissör.
De livrädda kommer under hösten 2021 att turnera med Riksteatern över hela Sverige för att till våren 2022 spela på Unga Dramaten i Stockholm.
– Rädsla är en känsla som vi börjar maskera och gömma redan som barn. Jag hoppas att förställningen under en kort stund kan vara en plats där den unga publiken kan få vara rädd, men också garva åt sin rädsla, i stället för att springa ifrån den. Men jag hoppas även att pjäsen kan bli en ny och mer mänsklig referens till hur barn och människor på flykt skildras i media, säger Marall Nasiri.
Hösten 2021 går den på turné med Riksteatern i hela Sverige utom Stockholms län.
Våren 2022 spelar den på Unga Dramaten.
Medverkande
Nina Rashid
Kimiya Faghih
Konstnärligt team
Regi: Marall Nasiri
Dramatiker: Talajeh Nasiri
Dramaturg: Ninna Tersman
Scenografi och kostym: Moa Möller
Ljuddesign: Safoura Safavi
Ljusdesign: Mira Svanberg
Maskdesign: Anna Olofson
Producent
Riksteatern i samarbete med Unga Dramaten
För fler bilder besök Riksteaterns mediabank.
https://mediabank.riksteatern.se/
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke