Connect with us

Marknadsnyheter

Varbergs Sparbank AB (publ) – Bokslutskommuniké 2024-12-31

Published

on

Sammanfattning av verksamheten

  • Starkt räntenetto då räntekostnader sjunker snabbare än ränteintäkter under perioden
  • Stora värdeökningar på fonder och försäkringar håller provisionsintäkter på god nivå
  • Höga IT- och personalkostnader – investeringar för en förstärkt kundupplevlse
  • Förbättrade makroutsikter och lägre manuella justeringar minskar kreditreserveringarna
  • God finansiell styrka – Kapitalrelationen 37,29 % och likviditetstäckningskvot 502%

Med lite tid att reflektera över 2024 betraktar jag det som ett av våra mest framgångsrika år hittills. Varbergs sparbank levererar ett mycket starkt resultat för året, ett resultat som är en funktion av många faktorer. 

Årets resultat är bankens starkaste hittills, det betyder att vi kommer att kunna lämna en rekordutdelning till vår ägare, Sparbanksstiftelsen. Sparbanksstiftelsen investerar i sin tur i mängder av små och stora samhällsnyttiga projekt, sedan år 2000 har stiftelsen investerat närmare 500 000 000 kr i Varberg och Horredsbygden. På så sätt bidrar du som kund i Varbergs Sparbank i utvecklingen av ett hållbart och livskraftigt Varberg.

Vi har haft en god utveckling på hur våra medarbetare trivs och mår, det mäts veckovis med eNPS-index som varierat mellan 50 och 60 under året. Kundnöjdheten utvecklas positivt i takt med att vi implementerar nya processer och arbetssätt, det kommer vi att fortsätta med under 2025. Det är min uppfattning att nöjda kunder är själva förutsättningen för en stark, lönsam och långsiktig bankverksamhet.

Att driva bank är på goda grunder en verksamhet som omgärdas av en hel del regler och kontroller. Det är därför betryggande för både kunder, styrelse och andra intressenter att kunna konstatera att återkopplingen från både intern- och externrevision tillsammans med de interna kontrollfunktionerna ger banken mycket goda vitsord.

Genom proaktivt arbete och goda kundrelationer har Varbergs Sparbank trots en utmanande omvärld kunna visa på tillväxt i både kredit och sparavolymer. Det är lika mycket en prestation av våra medarbetare, en konsekvens att platsen vi verkar på och omvärldsfaktorer, när Varberg växer och utvecklas växer och utvecklas Varbergs Sparbank och tvärtom.

Ytterligare ett bevis på vår framgång är att vårt kreditbetyg under 2024 uppgraderades till A stabil av NCR (Nordic Credit Rating), det betyget är vi ensamma om bland svenska sparbanker.
Vi är en bank med lokal närvaro och stor kompetens inom den geografi vi verkar i. Vi möter våra kunder i den kanal de väljer, det kan vara det fysiska mötet, i vår egen telefonbank eller digitalt. Det kommer vi att fortsätta att vara/göra samtidigt som vi lägger tid och resurser på ny teknik som kan vara till nytta för både våra kunder och banken. Bland annat har vi arbetat med både robotisering av interna processer och nyttjat AI i analysarbete, det frigör tid för fler möten med våra kunder.

2025 lovar en mer utmanande miljö med marginalpress och en allt hårdare konkurrens. Förhoppningsvis ser vi tidiga tecken på en konjunkturvändning under 2025 med en tilltagande konsumtion och framtidstro. Varbergs Sparbank är väl förberedda finansiellt och organisatoriskt! 

Ett varmt tack till kunder, medarbetare och styrelse för ett gott samarbete under 2024!

Informationen är sådan som Varbergs Sparbank AB är skyldigt att offentliggöra enligt lag (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-02-07 08:26 CET.

Kontakt
Bo Liljegren, VD Varbergs Sparbank, tel 0340-66 61 80,
bo.liljegren@varbergssparbank.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.