Marknadsnyheter
Vattenfall åtar sig att köpa cement med utsläpp nära noll
Vattenfall ska se till att minst 10 procent av den cement/betong som upphandlas till koncernens projekt utgörs av nästan helt utsläppsfri cement/betong, senast år 2030. Det nya åtagandet gjordes i samband med COP27 där First Movers Coalition i dag lanserade en ny sektor – Cement and Concrete.
Vattenfall är grundande medlem i First Movers Coalition (FMC), det globala partnerskapet mellan offentlig och privat sektor som syftar till att skala upp ny klimatsmart teknik för att minska koldioxidutsläppen inom transport- och materialsektorerna. Nu ansluter sig bolaget till den senast lanserade sektorn.
– Vattenfalls mål är att göra det möjligt att leva fossilfritt inom en generation. Parisavtalets 1,5-gradersmål kan bara uppnås genom att kickstarta marknaden för banbrytande tekniker som är helt eller nästan helt utsläppsfria, så att dessa blir lika konkurrenskraftiga som befintliga koldioxidintensiva lösningar. Sju sektorer står i dag för en tredjedel av de totala globala utsläppen. Jag är glad över att Vattenfall nu kan öka ambitionen även när det gäller användningen av betong och cement, utöver sektorerna stål, flyg och lastbilstransporter där vi redan har gjort åtaganden, säger Anna Borg, vd och koncernchef för Vattenfall.
Lösningarna för minskade utsläpp från cement och betong kan omfatta (men är inte begränsade till):
-
- Infångning, användning och lagring av koldioxid
- Icke-fossilbaserade fyllnadsmaterial i cement
- Övergång till andra bränslen
- Användning av förnybar el
- Effektivitetsförbättringar
- Koldioxidfria råmaterial
- Alternativa kemiska sammansättningar för cement
- Mineralisering av koldioxid under härdning
Omkring 80 procent av Vattenfalls koldioxidutsläpp från våra inköp av varor och tjänster kommer från material som stål, betong, aluminium och koppar, och FMC-åtagandet är därför ett viktigt sätt att nå företagets klimatmål. Det är också i linje med Vattenfalls existerande mål om att halvera utsläppen från inköpta varor och tjänster till 2030.
– De sektorer där det är svårast att uppnå utsläppsminskningar kan bli koldioxidfria år 2050 till en kostnad på mindre än 1 % av global BNP om det är möjligt att göra klimatsmart teknik konkurrenskraftig i hela leveranskedjan. Vattenfall arbetar redan med initiativ för att minska utsläppen från användning av betong och andra material. För att åstadkomma det arbetar vi för att skapa fossilfria värdekedjor, hela vägen från utvinning av råmaterialet, energianvändning under tillverkning till dess att en färdig produkt blir tillgänglig, och när den är uttjänt återvinns eller återanvänds den. Det här åtagandet passar väl in i vår strategi, säger Annika Ramsköld, hållbarhetschef på Vattenfall.
Bakgrund:
First Movers Coalition är ett initiativ av World Economic Forum och Amerikanska Utrikesdepartementet som syftar till att ta itu med de sektorer som är svårast att ställa om sju industrier som står för en tredjedel av de globala utsläppen: aluminium, flyg, cement och betong, kemikalier, sjöfart, stål och lastbilstransporter. Vattenfall har under 2021 gjort åtaganden inom sektorerna stål, flyg och lastbilstransporter, och har nu även lagt till cement och betong i listan.
För ytterligare information kontakta:
Vattenfalls pressavdelning, 08 739 50 10, press@vattenfall.com
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
