Connect with us

Marknadsnyheter

VD-brev – Framtidsutsikter för Zoomability

Published

on

Bästa aktieägare, nya som gamla!

Vi är idag ca 7000 aktieägare i Zoomability Int AB – ett bolag med en unik terränggående elrullstol, Zoom Uphill. En stor del av er som får det här brevet är också aktieägare i Dividend AB, och därför fått aktier via den aktiespridning vi gjorde via dem.

Det har nu gått 12 år sedan Zoomability grundades, och vi har kommit en bit på vägen. Men vi är bara i början av vår utveckling till att bli ett stort betydande företag som hjälper människor att nå platser de annars aldrig når.

Trots mycket små resurser genom åren har vi hittills levererat uppåt 1000 Zoom Uphill till kunder i främst USA och Sverige, men också till flertalet länder i Västeuropa, samt Australien och Nya Zeeland.

Det är främst 3 anledningar till att vi tror på framtiden:

  • Vi har en patenterad mycket konkurrenskraftig produkt på en stor och snabbt växande mångmiljardmarknad, och finns representerade i länder med totalt ca 800 miljoner människor.
  • Vi har under pandemin byggt upp våra interna processer för att snabbt kunna öka produktionen och leverera den stora ökade efter-frågan vi räknar med när vi nu också tryckt på ”marknadsföringsknappen”.
  • Vi har en mycket stor kundtillfredsställelse. Det har helt förändrat mitt liv till det bättre, är ett uttryck vi hört många gånger från våra användare.

Vi börjar också se ett betydligt större intresse och förståelse från olika aktörer i samhället när det gäller att erbjuda mobilitetslösningar för rullstolsburna till utomhusattraktioner. På så sätt kan man både bidra till bättre inklusion och öka antalet besökare. Det här gäller inte bara Sverige utan även i flera andra av de länder där vi finns representerade.

I exempelvis Italien genomförde vår distributör Greenova ett tiotal olika events på turistdestinationer under 2022. Det ledde bland annat till att Cortina, som ska ha vinter-OS 2026, köpte några för att testa dem inför Paralympics, för att sedan skaffa fler. Greenovas satsningen fortsätter i år med fler event.

USA är dock vår största marknad där vi också har ett dotterbolag sedan 2014. Under pandemin sjönk försäljningen kraftigt, men i år kommer vi att satsa hårt för att återta och stärka vår förlorade position. Vår strategi är att rekrytera 10-15 nya återförsäljare under första halvåret i år via McCabe Outdoors kontaktnät, men också via GTMUSA som hjälper oss med större affärer. Året har börjat bra.

Det stora problemet genom åren för att växa snabbt har varit brist på tillräckligt med rörelsekapital. Detta då det tar 6-9 månader innan vi får betalt för de insatsvaror vi köper. Trots vår riktade emission i december 2022 är det också något som fortfarande begränsar vår tillväxt. Detta då den bara inbringade 43 % av vad vi sökte och behövde. Att vår aktiekurs är starkt tillbakatryckt med en mycket låg likviditet är givetvis också något som indirekt riskerar hämma tillväxten.

I alla händelser är vi på rätt väg. Vi har ökade omsättningen med 36 % 2022 jämfört med 2021. Vi har under 18 månader byggt upp Zoomability för tillväxt och en VP Sales & Marketing, Mathias Lewén, har just börjat.

Zoomability är inte bara ett företag med stora utvecklingsmöjligheter. Jag ser också Zoomability som ett viktigt företag för att hjälpa människor som berövats något som av många ses som självklart, dvs att på sina egna villkor ta del av naturens läkande krafter – bli ”A Free Mind In Motion”.

Det är därför jag investerat i Zoomability genom åren, och som VD i dryga 5 år manövrerat bolaget genom alla de utmaningar som vi stått inför. Detta trots att tanken var att jag bara skulle engagera mig 6 månader när jag tog jobbet i januari 2018.

Låt oss tillsammans hjälpas åt att ge Zoomability de förutsättningar som krävs för att lyckas.

Västerås i mars 2023,

Pehr-Johan Fager, VD

Se gärna tre filmer som visar hur Zoom Uphill kan användas för att inkludera rullstolsburna till upplevelser i naturen.­­ 

Om Zoomability Int. AB (publ) 

Zoomability har utvecklat och säljer en terränggående elrullstol Zoom Uphill®, anpassad för personer med funktionsnedsättning i de nedre extremiteterna, men som också passar alla som vill ha en häftig körupplevelse. Den har rönt stor uppmärksamhet främst i USA, men även i Sverige och övriga Europa. Det är en hybrid mellan traditionella eldrivna rullstolar – PWC, som exempelvis Permobil, Sunrise och Invacare säljer och fyrhjulingar-ATV. Zoom Uphill® har funktionaliteten och de ergonomiska kvalitéerna som en PWC och körkapacitet och stabiliteten som hos en ATV. Den är unik i sin design då den tack vare sin patenterade bottenplatta är både lätt och smidig såväl som stark och stabil, och lämpar sig därför både för tuff terräng och urbana miljöer. Zoom Uphill® möjliggör ett friare liv för personer med begränsad rörelseförmåga. Det kan vara människor med olika typer av funktionshinder, lungkapacitet eller styrka i kroppen. 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys