Connect with us

Marknadsnyheter

Villainbrotten ökat mest i Västerbotten, Norrbotten och Stockholm

Published

on

to, okt 19, 2017 16:14 CET

Under första halvåret 2017 anmäldes 72 villainbrott i Västerbotten, vilket är 37 villainbrott fler än under samma period 2016. På länsnivå är det den näst största procentuella ökningen i landet med 106 % efter Norrbotten med 147 % medan antalet inbrott i absoluta tal ökade mest i Stockholm, 428 st. Störst var ökningen i Lycksele och Malå medan minskningen var störst i Sorsele och Vännäs. Det visar en kartläggning från Villaägarnas Riksförbund.

Villainbrotten i länet har ökat med 79 procent mellan 1996 och 2016. Enligt polisen ligger internationella ligor bakom ungefär hälften av inbrotten i landet. Ligorna bygger upp en infrastruktur i landet och därmed riskerar inbrotten att öka framöver.

– Att internationella ligor etablerar sig i Sverige är en oroande utveckling. Regeringen och polisen måste prioritera att vända inbrottstrenden varaktigt. Ligorna måste punktmarkeras och utförseln av stöldgods stoppas. Samtidigt måste det brottsförebyggande arbetet stärkas, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund.

I hela landet anmäldes 4 785 fullbordade villainbrott under första halvåret 2017. Det är en ökning med 63 inbrott eller 1 %, men skillnaderna inom landet är stora. I absoluta tal minskade inbrotten mest i Skåne (217 st) och Västra Götalands län (203 st), men för perioden januari 2016-juni 2017 ligger de tre storstadslänen i topp.

 

Villainbrott Västerbottens län jan-juni 2017 jämfört med samma period 2016

 

För mer information kontakta

Lena Södersten, förbundsjurist Villaägarnas Riksförbund,
lena.sodersten@villaagarna.se
, 073-582 93 49 

Jakob Eliasson, samhällspolitisk chef Villaägarnas Riksförbund,
jakob.eliasson@villaagarna.se
, 0768-48 13 00

Villaägarnas Riksförbund är en konsument- och intresseorganisation för landets småhusägare. Organisationen har över 320 000 medlemshushåll. Huvudkontoret ligger i Sollentuna. Regionkontor finns i Luleå, Sundsvall, Örebro, Sollentuna, Göteborg och Malmö. Läs mer på
www.villaagarna.se
Följ oss på
Facebook
och
Twitter

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys