Marknadsnyheter
Ecore Group erhåller vederlagsfria teckningsåtaganden och garantiåtaganden avseende teckningsoptioner av serie TO 2 motsvarande en teckningsgrad om 100%
Nyttjandeperioden för Ecore Group AB:s (”Ecore Group” eller ”Bolaget”) teckningsoptioner av serie TO 2 inleds idag, den 2 maj 2022. Bolaget kan idag meddela att tf. VD Milad Pournouri, styrelseordförande Stephan Käll samt ett antal andra teckningsoptionsinnehavare genom teckningsförbindelseavtal skriftligen har avtalat om nyttjande av sina respektive teckningsoptioner om totalt 1.424.622,66 SEK.
Härutöver har Bolaget tecknat avtal om en ’’top-down garanti’’ om upp till 4.586.070,66 SEK vilket tillsammans med teckningsförbindelserna uppgår till ett totalt belopp om 6.010.693,32 SEK. Detta innebär att Bolaget erhållit teckningsförbindelser och garantier motsvarande 100 procent av det totala beloppet som teckningsoptioner av serie TO 2 kan inbringa.
Kortfattad information om teckningsoptioner av serie TO 2:
Styrelsen i Bolaget beslutade och genomförde, under andra kvartalet 2021, en företrädesemission av aktier och teckningsoptioner av serie TO 1 och serie TO 2, med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Varje TO 2 som innefattades av företrädesemissionen berättigade till teckning av en ny aktie till en teckningskurs om 1,14 SEK per ny aktie. Maximalt kan 5.272.538 TO 2 utnyttjas för teckning av lika många aktier, motsvarande ett emissionsbelopp om 6.010.693,32 SEK.
Teckningsförbindelser avseende TO 2:
Bolaget har erhållit teckningsförbindelser från följande individer:
Namn Teckningsåtagande i SEK
Aksia Invest Aktiebolag 814.379,52 SEK
Peyman Pournouri 358.199,40 SEK
Stephan Käll 149.910 SEK
Milad Pournouri 102.133,74 SEK
Totalt: 1.424.622,66 SEK
Ingen ersättning utgår för ovanstående teckningsförbindelser.
‘’Top-down garanti’’ avseende TO 2:
Bolaget har erhållit garantiåtaganden om totalt 4.586.070,66 SEK vilket motsvarar cirka 76,30 procent av den totala emissionslikvid som teckningsoptioner av serie TO 2 kan inbringa.
Garantin är en så kallad ”top-down garanti”, vilket innebär att om TO 2 nyttjas till cirka 23,70 procent verkställs garantiteckning för resterande cirka 76,30 procent upp till fulltecknad TO 2. Garantiåtagandet adderas således till gällande teckningsnivå för TO 2 och ämnar säkerställa den sista delen i teckningen i optionsinlösen för det fall samtliga TO 2 inte nyttjas av befintliga innehavare. Om garantin aktiveras kommer teckning av aktier från garantitecknarna i praktiken att ske genom en riktad nyemission som genomförs efter att nyttjandeperioden för teckningsoptioner av serie TO 2 har avslutats.
Teckning i sådan riktad nyemission ska ske till den fastställda kursen i optionsinlösen, vilken uppgår till 1,14 SEK per ny aktie, och endast i den omfattning TO 2 inte nyttjats av befintliga innehavare inom ramen för garantiutfästelsernas fulla belopp. Kostnaderna för ’’top-down garantin’’ uppgår till 0 SEK.
Bolaget har erhållit garantiåtaganden från följande individer:
Namn Teckningsåtagande i SEK
Cihan Punar 1.000.000 SEK
Milad Pournouri 960.070,66 SEK
Simon Javadifaraz (Toppgaranti) 798.000 SEK
Andrés Fuentes-Rivera 600.000 SEK
Oliver Aleksov 500.000 SEK
Aksia Invest Aktiebolag 500.000 SEK
Diaz Capital Invest AB (Toppgaranti) 228.000 SEK
Totalt: 4.586.070,66 SEK
Milad Pournouri, tf. VD kommenterar:
”Jag vill tacka de teckningsåtagare och garanter som vederlagsfritt beslutat att stötta Bolaget i sin optionsinlösen. Med likviden från TO 2 blir moderbolaget skuldfritt samtidigt som vi fortsatt kan stötta våra portföljbolag i deras tillväxtresa. Inlösen av optionen sätter punkt för den finansieringslösning som implementerades för snart ett år sedan, vilket gör att vi nu kan vända blad och framöver diktera Bolagets finansiering på ett sådant sätt som speglar dagens verksamhet”
För ytterligare information om Ecore Group, vänligen kontakta:
Milad Pournouri, tf. VD och styrelseledamot
E-post: milad@ecoregroup.se
Telefon: +46 73 890 89 11
www.ecoregroup.se
Denna information är sådan information som Ecore Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Denna information lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande 2022-05-02 kl. 09:20 CET
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
