Connect with us

Marknadsnyheter

Information inför sammanläggning av aktier i Slottsviken Fastighetsaktiebolag (publ)

Published

on

Årsstämman i Slottsviken beslutade per 22 april 2022 om sammanläggning av Bolagets aktier varigenom 20 befintliga aktier sammanläggs till en aktie. Styrelsen har därefter beslutat om avstämningsdag för sammanläggningen till den 24 maj 2022.

Sista dagen för handel av Bolagets aktier med befintliga ISIN-koder sker den 20 maj 2022, och första dagen för handel av Bolagets aktier med nya ISIN-koder sker således den 23 maj 2022. Nya ISIN-koder för respektive aktieslag enligt nedan:

AK A SE0018012403
AB B SE0018012411

Aktieägare i Bolaget behöver inte vidta några åtgärder i anledning av sammanläggningen. De aktieägare vars innehav på avstämningsdagen inte är jämnt delbart med 20 kommer att vederlagsfritt erhålla aktier för att innehavet ska bli jämnt delbart med 20.

På stämman beslutades även om en utjämningsemission i syfte att kunna genomföra sammanläggningen. Emissionen är registrerad hos Bolagsverket varefter Bolagets aktier av serie A har utökats med en aktie och Bolagets aktier av serie B har utökats med nio aktier varvid aktiekapitalet har utökats med en krona. Efter genomförd sammanläggning uppgår Bolagets aktier till totalt 1 692 746 stycken. Av dessa utgörs 234 050 av A-aktier och 1 458 696 av B-aktier med ett kvotvärde på två kronor vardera.

För mer information kontakta:
Jakob Österberg, VD
Slottsviken Fastighetsaktiebolag (publ)
Telefon 018-19 49 50
E-post jakob.osterberg@slottsviken.se

Om Slottsviken Fastighetsaktiebolag:
Slottsviken är ett fastighetsbolag som förvärvar, förvaltar och utvecklar attraktiva fastigheter i stadsnära områden. Bolaget grundades 1983 och har sitt huvudkontor i Göteborg. Slottsviken är noterat på Spotlight Stock Market sedan 1997 och handlas via banker och fondkommissionärer.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys