Marknadsnyheter
K-Fastigheter byter till sig byggrätter för 130 hyreslägenheter i Höganäs
K-Fastigheter har ingått avtal med SBB om förvärv av dotterbolag som är ägare till delar av fastigheterna Olympia 14 och Stataren 2 i Höganäs. K-Fastigheter planerar att bygga ca 130 hyreslägenheter i koncernens egenutvecklade koncepthus Punkthus och Lamellhus i Höganäs.
K-Fast Holding AB (”K-Fastigheter”) förvärvar delar av två fastigheter i Höganäs samt avyttrar fastigheter i Kristianstad och Hässleholm genom en samlad bolagstransaktion med SBB. Transaktionen innebär att K-Fastigheter köper bolag som äger del av Olympia 14 respektive del av Stataren 2 med beräknat totalt underliggande fastighetsvärde om ca 50,8 mkr. K-Fastigheter har samtidigt avtalat om försäljning av dotterbolag som är ägare av fastigheter i Hässleholm och Kristianstad på vilka det finns befintliga samhällsfastigheter (ett LSS-boende och två förskolor), fastigheterna är värderade till 50,8 mkr.
”Vi är glada över att genom denna affär kunna fortsätta arbeta enligt vår affärsmodell med att projektutveckla, bygga och förvalta våra koncepthus. SBB är mycket skickliga inom samhällsfastigheter, vilket känns bra med tanke på att de fastigheter vi byter bort, innefattar ett LSS-boende och två förskolor. Tillsammans med SBB kan vi driva detaljplan i Höganäs för nya bostäder som passar oss perfekt, vilka blir ett bra komplement till våra befintliga hyreslägenheter i Höganäs,” säger Magnus Persson, affärsutvecklingschef på K-Fastigheter.
Beräknad bruttoarea (BTA) uppgår till ca 14 500 kvadratmeter med möjlighet att bygga ca 130 hyresrätter. Förväntat årligt hyresvärde uppgår till ca 18,1 mkr. Tillträde sker efter att detaljplan vunnit laga kraft och övriga villkor uppfyllts.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Magnus Persson, affärsutvecklingschef,
e-post: magnus.persson@k-fastigheter.se, telefon: 010 209 61 39
Anders Antonsson, IR-ansvarig,
e-post: anders.antonsson@k-fastigheter.se, telefon: 0708 730 900
K-Fastigheters målsättning som fastighetsägare är att skapa attraktiva hem med hög trivselfaktor. Koncernens verksamhet omfattar aktiv fastighetsförvaltning, projektutveckling och byggnation i egen regi. För att öka kostnadseffektiviteten och korta byggtiderna har K-Fastigheter valt att arbeta med tre egenutvecklade koncepthus som uppförs för egen förvaltning. K-Fastigheter erbjuder omkring 3 100 bostäder på flera orter i Öresundsregionen, Småland och västra Sverige samt utvärderar nya marknader i takt med ökad produktionskapacitet. Koncernens fastighetsbestånd har ett bokfört värde om 10,5 miljarder kronor med ett årligt hyresvärde uppgående till omkring 370 miljoner kronor. Sedan november 2019 handlas bolagets B-aktier på Nasdaq Stockholm (kortnamn: KFAST B). Läs mer på k-fastigheter.com
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
