Connect with us

Marknadsnyheter

Viking Line dukar upp ett ännu rikligare julbord – lutfisk och sill hör till favoriträtterna

Published

on

Buffébordets läckerheter uppskattas även i juletid. I år dukar Viking Line upp över hundra rätter på julbordet, vilket är en fjärdedel fler än förra året. På det färdigt uppdukade julbordet vinner rätterna som nästintill helt försvunnit hemmavid ny popularitet – till exempel lutfisk och sill är populära val även för unga gäster ombord.

Tiden innan jul är för Viking Lines buffé den viktigaste säsongen. I slutet av året väljer upp till 70 procent av gästerna att äta buffé, medan minst hälften av passagerarna under andra tider av året väljer à la carte eller andra restauranger ombord. Att det är enkelt och bekvämt tilltalar resenärerna, och julkryssningarna har blivit alltmer populära år efter år, särskilt bland familjer.

”Julens värde mäts inte längre i att man måste göra allt själv – finländarna är även i detta avseende redo att bli serverade. Gästerna väljer att komma ombord för att njuta av en helhetsupplevelse: mat, dryck, gott sällskap och vackert dukade bord. Högtidssäsongen kulminerar i själva julen. På julafton njuter vi av ett traditionellt julbord, och på juldagen erbjuds en fantastisk festbuffé med ännu fler julklassiker och ett omfattande utbud av skaldjur. Julmaten kan avnjutas fram till annandag jul, varefter vi byter till vinterbufféns delikatesser”, berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Upp till 80 procent av juldelikatesserna kommer från vårt närområde

Julbuffén ombord på Viking Lines fartyg dukas upp den 14 november. Buffén bygger på lokala och traditionella smaker, och i år har andelen klassiker ökat ytterligare. Totalt kan gästerna välja bland 105 rätter, jämfört med 75 förra året.

”Vi får mycket beröm för att vi år efter år har hållit vår julbuffé mycket traditionell – våra kunder kan vara säkra på att de hittar just sin favoritjulmat på bordet. Det finns allt från lådor, skinka, rosollsallad och svampsallad till olika sorters sill och strömming. Förutom traditionerna har det lokalproducerade en stor roll i vår julbuffé – i år är nästan 80 procent av vårt utbud närproducerat”, säger Janne Lindholm.

Finländarna gillar strömming – och lutfisken överraskar

Julbufféns absoluta höjdpunkt år efter år är det mångsidiga fiskbordet. Huvuddelen av utbudet kommer från inhemska producenter: det finns sill från Sillikonttori, siklöja och rökt braxen från Pielinen samt kallrökt gädda och flamstekt regnbågslax från Kalalappi.

Strömmingens popularitet har ökat betydligt under de senaste åren, och på Viking Line serveras den på fyra olika sätt: det finns senapsströmming, vinbärsströmming, delikatess-strömming och glasmästarströmming.

”En av julens mest populära fiskrätter är överraskande nog lutfisk. På julborden hemma ser man det alltmer sällan – kanske vet folk inte hur man tillagar den eller vill inte göra det hemma. Vi serverar lutfisken med en välsmakande sås och tillbehör i portionsskålar. Det kan vara så att den yngre generationen äter denna traditionella rätt för första gången på fartyget – utan att känna till att det är lutfisk.”

Efterfrågan på veganska rätter har stabiliserats

Även om Viking Lines julbord främst fokuserar på klassiska rätter, finns det också nya delikatesser och veganska alternativ bland de 105 rätterna.

”Efterfrågan på veganska rätter ökar inte längre brant, utan har snarare stabiliserats. I år finns bland annat barbecue-glaserad tofu med tillbehör, grillad kålrot med vitlökskräm samt havrebaserade ostar från den inhemska producenten MÖ, som vunnit flera internationella priser inom livsmedelsindustrin”, berättar Janne Lindholm.

Det här är Viking Lines julbord 2024:

  1. Antalet rätter är 105, med barnbordets rätter inkluderade är antalet 117.
  2. Nästan 80 procent av julbordsrätterna är lokalproducerade.
  3. Det finns 25 olika alternativ på fiskbordet: olika typer av fisk, skaldjur samt lämpliga tillbehör. Det erbjuds sill på sex sätt och strömming på fyra sätt. Förutom dessa finns det lax, gädda, rökt braxen och makrill på bordet. Totalt serveras 2 000 kilo lutfisk.
  4. Årets nyhet är julens goda smakbitar som serveras i rustika trälådor: lufttorkad skinka, rostbiffspastrami, ankbröst, renpâté och ostar.
  5. Den mest populära jullådan är överraskande nog morotslådan. Totalt finns det fyra olika jullådor på buffébordet: potatis, kålrot, morot och den svenska favoriten Janssons frestelse.
  6. Julbordets kung är den traditionella finska gråsaltade skinkan, men även svensk rödsaltad skinka dukas upp.
  7. Det finns gott om vegetariska alternativ: totalt 25 varma och kalla vegetariska rätter.
  8. På barnens julbord dukas det upp 12 favoriträtter: förutom prinskorv och kycklingklubbor finns även rödbetsbullar och blomkålsvingar.
  9. Som kronan på verket avslutas julmåltiden med en imponerande chokladkaka i meterformat.
  10. Julbordet står dukat på alla Viking Lines fartyg till och med den 26 december 2024.

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Johanna Boijer-Svahnström, kommunikationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, kommunikationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.